Книжки по товарознавству

Будова та типи шкіри

Пешук. Технологія парфумерно-косметичних продуктів

Призначення косметики — збереження краси та здоров'я шкіри, волосся, зубів — досягається завдяки утриманню їх у здоровому стані.
Для того щоб використовувати косметичні продукти, необхідно розглянути будову шкіряного покриву людини.
Шкіра є посередником між організмом людини та зовнішнім середовищем. Через центральну нервову систему вона захищає від переохолодження, перегрівання, надмірної дії сонячного проміння, від деяких інфекційних захворювань. Площа шкіри людини середнього зросту має 1,5-2,3 м2, товщину — від 0,5 до 4 мм, вагу _ 17-20 кг. Шкіра не тільки відображає нашу індивідуальність, але й є найкращим і найбільш чутливим органом тіла. Будучи природнім захисним покривом, шкіра підтримує водний баланс та температуру тіла. Шкіра виконує також роль провідника, виділяючи шкіряне сало та піт через спеціальні залози.
Кількість потових залоз у людей становить 2-5 мільйонів залежно від місцевості, в якій вони проживають, віку, статі та раси. У жінок потових залоз більше, ніж у чоловіків. Розміщені потові залози по шкірі нерівномірно, більше всього їх на шкірі долонь (400-500 одиниць на 1 см2) та ступнях ніг (431 од.), а також на лобі (192 од.) та грудній частині (174 од.). Вони мають екринні та апокринні залози. Перші розподілені по всьому тілу, а апокринові — тільки в зонах вторинного оволосіння.
Походження екринних залоз пов'язане з епідермісом (верхнього шару шкіри), а апокринових — з волосяними фолікулами; тому вихідні протоки в перших відкриваються на поверхню шкіри, а в других — у фолікулу волосся. Друга важлива різниця: екринні залози починають функціонувати з дня народження, а апокринові — тільки з восьмирічного віку.
Шкіра виконує роль провідника, виділяючи шкіряне сало і піт. Екринні залози рівномірно розподілені по всьому тілу і реагують на будь-які зміни температури.
Апокринові залози виділяють індивідуально для кожної людини свій запах і реагують тільки на емоційне подразнення: стрес, радість, біль, сексуальне збудження. Потові залози виділяють воду і солі (NaCI, КСІ), а також аміак, молочну кислоту, сечовину.
Піт, випаровуючись із поверхні тіла, забирає в шкіри багато тепла, тим самим охолоджуючи її. При високих температурах у людини може виділятися до двох літрів поту за годину. Сальні залози виділяють за день 15-40 г шкіряного сала, яке складається з вільних жирних кислот (олеїнової, пальмітинової), холестерину, білків та екстрактивних речовин.
Виділення сальних і потових залоз є своєрідним мастильним і зволожувальним матеріалом, що робить шкіру здоровою, м'якою, еластичною. Шкіряне сало утворює захисну плівку, що обмежує випаровування вологи з поверхні шкіри і таким чином запобігає висиханню рогового шару.
У поперечному розрізі шкіряний покрив складається з трьох шарів: зовнішнього — епідермісу, власне шкіри (дерма, або коріум), та підшкірної жирової тканини — гіподерми (рис. 5, 6).


Рис. 5. Будова епідермісу шкіри (схема): 1 — роговий шар; 2 — блискучий шар; 3 — зернистий шар; 4 — шилоподібний шар; 5 — базальний шар; 6 — власне шкіра (дерма)

Рис. 6. Будова шкіри (схема): І — епідерміс; II — дерма; III — гіподерма; 1 — нервові рецептори; 2 — волосина; 3 — м'яз, який підіймає волосся; 4 — потова залоза; 5 — волосяний сосочок; б — волосяна цибулина; 7 — сальна залоза; 8 — кровоносні судини
Епідерміс — зовнішній шар, товщина якого 0,1-0,2 мм. Він складається з п'яти шарів: зовнішнього рогового, блискучого, зернистого, шипоподібного та базального.

Ви бачите тільки 22% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.