Книжки по товарознавству

Засоби для миття волосся

Пешук. Технологія парфумерно-косметичних продуктів

До них відносяться:
— шампуні;
— бальзами, ополіскувачі та кондиціонери;
— шампуні комплексної дії.
Шампуні — складні суміші різних за природою речовин, які об'єднує здатність видаляти бруд, сало та піт, не ушкоджуючи шкіри та волосся. Нещодавно шампуні випускали на мильній основі, але основні недоліки мила — утворення нерозчинних кальцієвих та магнієвих солей та високе значення рН (лужне середовище) — не дали їм довго протриматися.
Цих недоліків не мають шампуні на основі суміші синтетичних ПАР. Останні добре промивають шкіру голови та волосся не тільки в м'якій, а й у жорсткій і навіть морській воді. Вони не утворюють, як подібно мила, білого нальоту нерозчинних солей кальцію та магнію, дають високу, стійку піну, яка довго утримується на волоссі під час миття. Волосся після миття такими шампунями стає м'яким, еластичним та блискучим, легко укладається в зачіску.
Завдяки останнім досягненням науки шампуні стали мати більш м'яку основу, що дозволило їх використовувати частіше. Лікувально-профілактичний ефект шампунів різного призначення досягається за рахунок спеціальних корисних добавок як рослинних так і синтетичних.
Основою шампунів є суміш синтетичних ПАР (як правило трьох-п'яти), а також набір допоміжних кондиціонуючих компонентів, які забезпечують необхідний товарний вигляд та споживчі властивості. До таких компонентів відносяться загусники, анти- статики, консерванти, речовини, які поліпшують гриф волосся, протизапальні, тонізуючі, лікувальні та тонізуючі компоненти, регулятори рН, комплексоутворювальні, фарбувальні речовини, перламутрові добавки та ін.
Основним у суміші ПАР шампунів є аніонактивні ПАР. Вони виконують функцію видалення бруду з волосся та шкіри голови, а також частини секрету сальних залоз. Видалення повинно бути м'яким і не викликати сильного подразнення шкіри. У цьому аніонактивному ПАР допомагають амфотерні та неіонні ПАР, а також пережирюючі ПАР — емоліенти.
Аніонні ПАР, які використовуються для прання (алкілсульфати, аклілбензолсульфонати та апкілсульфонати) не придатні для цієї ролі, бо видаляють усі жироподібні продукти, в тому числі й тонку захисну плівку, яку утворюють сальні та потові залози шкіри та волосся. Це показали дослідження вчених відомої у світі фірми «Хенкель» (Німеччина). На рис. 37, 38, 39 наведені дерматологічні характеристики деяких ПАР, де добре видно, що лаурилсульфат натрію — класичний продукт, який був основою перших шампунів на синтетичних ПАР, має дуже високу подразнювальну дію. Тому як основний аніонактивний ПАР у шампунях використовують ок- сиетильовані 2-3 молями алкілефірсульфати натрію та магнію або динатрієві солі лаурилсульфосукцинатів.


Ступінь подразнення, у.о.
Рис. 37. Дерматологічні характеристики деяких ПАР, які використовувалися та використовуються у складі шампунів. Метод дослідження Duhring-Kammmer-Test
Ступінь подразнення, у.о.

Рис. 38. Дія на шкіру комбінації сульфоетоксилату та децилглюкозиду. Метод дослідження Duhring-Chamber-Test
1 — лаурилефірсульфат натрію; 2 — суміш лаурилефірсульфату натрію та децилглюкозиду (3:1); 3 — суміш лаурилефірсульфату натрію та децилглюкозиду (1:1); 4 — суміш лаурилефірсульфату натрію та децилглюкозиду (1:3); 5 — децилглюкозид
Ступінь подразнення, у.о.

Рис. 39. Дія розчинів ПАР на слизову оболонку ока. Метод дослідження НЕТ-САМ
1 — кокамідопропіл бетаїн; 2 — лаурилефірсульфат натрію; 3 — децил- глікозид; 4 — кокоамфодіацетат; 5 — білковий гідролізат колагену; 6 — лаурилглікозид
Особливо добре підходять до шкіри і волосся суміші алкіл- сульфоетоксилатів та децилглюкозидів, як це видно з рис. 38.
Щодо дії ПАР (сурфактантів) на слизову оболонку очей, то алкілполіглікозиди (АПГ) мають найменшу подразнювальну дію. Ці 4-6 ПАР — лаурилефірсульфати натрію, лаурилглюкозид, ко- коамідопропілбетаїн (амфотерна ПАР), дінатрієва сіль алкілсуль- фосукцинатів, білковий гідролізат колагену та діалкілоламіди жирних кислот найчастіше використовуються в рецептурах сучасних м'яких шампунів.
Білковий гідролізат як емоліент не дає волоссю повністю знежирюватись у процессі миття, а також поліпшує його зовнішній вигляд (надає об'єм і блиск). Крім того, він є кондиціонуючою добавкою, яка полегшує розчісування волосся. Особливо перспективними неіонними ПАР є алкілполіглікозиди (рис. 40). Вони відрізняються від традиційних неіонних ПАР — оксиетильованих спиртів, кислот та алкіламінів. Вони є продуктом каталітичної взаємодії між глюкозою та жирними спиртами, отриманими з кокосової олії.

Рис. 40. Структурна формула алкілполіглюкозидів (АПГ). Дві молекули глюкози причеплені до молекули жирного спирту (гідрофобна частина)
Основна перевага АПГ перед традиційним ПАР — те, що їх гідрофільна та гідрофобні групи молекули вироблені з природної, відтворюваної сировини. Рис, картопля дають крохмаль, з нього виробляється глюкоза. Жирні спирти отримують із жирних кислот кокосової або пальмової олії.

Ви бачите тільки 34% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.