Книжки по товарознавству

Електричні двигуни змінного струму

Оснач. Товарознавство промислове обладнання, прилади, інструменти

Електричні двигуни змінного струму підрозділяються на синхронні й асинхронні двигуни.
Асинхронні електродвигуни
Широке поширення в техніці одержали так звані асинхронні двигуни трифазного струму.
У 80-х роках минулого сторіччя російський інженер-електрик Михайло Осипович Доливо-Добровольський вперше у світі запропонував асинхронний електродвигун.
Принцип дії асинхронного двигуна заснований на використанні обертового магнітного поля. Для з'ясування принципу дії такого двигуна розглянемо такий дослід (рис. 2.8).
Установимо підкововидний магніт на осі таким чином, щоб його можна було обертати за ручку. Між полюсами магніту розмістимо на осі мідний циліндр, що може вільно обертатися. Почнемо обертати магніт за ручку за годинниковою стрілкою. Потік магніту також почне обертатися і при своєму обертанні буде перетинати мідний циліндр.
У циліндрі виникнуть вихрові струми, що створять своє власне магнітне поле - поле циліндра. Це поле буде взаємодіяти з магнітним полем постійного магніту, у результаті чого циліндр буде обертатися в той же бік, що і магніт. Інакше кажучи обертове поле постійного магніту буде захоплювати циліндр.


Рис. 2.8. Макет для одержання обертового магнітного поля
Установлено, що швидкість обертання циліндра дещо менша за швидкість обертання поля магніту. Оскільки швидкість обертання магнітного поля не збігається зі швидкістю обертання циліндра, або, як говорять, циліндр обертається асинхронно (несинхронно) із магнітним полем, то описаний вище електродвигун одержав назву асинхронного. Швидкість обертання асинхронних двигунів не є постійною по відношенню до частоти електричної мережі і залежить від навантаження.
Розглянемо тепер будову асинхронних електродвигунів.
Статор сучасного асинхронного електродвигуна (рис.2.9) виготовляється з невираженими полюсами, тобто внутрішня поверхня статора робиться гладкою.
Сердечник статора набирається з тонких штампованих листів електротехнічної сталі. Зібраний сердечник статора кріпиться в чавунному або сталевому корпусі. У пази статора закладається обмотка з мідного дроту або з мідних стержнів
Ротор асинхронного двигуна, подібно статору, набирається зі штампованих листів сталі. У пази ротора закладається обмотка.

Рис. 2.9. Обмотка короткозамкнутого ротора "біляча клітка"
Залежно від конструкції ротора асинхронні електродвигуни розділяються на двигуни з короткозамкнутим ротором і з фазним ротором.
Обмотка короткозамкнутого ротора виконується з мідних стержнів, що закладаються в пази ротора. Торці стержнів з'єднуються за допомогою мідного кільця (рис. 2.9). Така обмотка називається обмоткою типу «білячої клітки» або «білячого колеса».
Загальний вид двигуна з таким ротором і сам ротор показані на рис. 2.10.

Рис. 2.10. Асинхронний електродвигун із короткозамкнутим ротором: а — загальний вид; б — ротор двигуна
У деяких двигунах «біляча клітка» замінюється литим ротором. Обмоткою такого ротора служить алюміній, який заливається в пази ротора.
Найбільш простим, дешевим і надійним є двигун із короткозамкнутим ротором, але цей двигун має деякі недоліки - мале зусилля при зрушенні з місця і великий пусковий струм. Ці недоліки значною мірою усуваються з застосуванням фазного ротора, однак застосування такого ротора робить двигун значно дорожчим і вимагає пускового реостата.
Таким чином, асинхронний двигун являє собою двохобмо-точну електричну машину змінного струму, у якої одна обмотка отримує живлення від електричної мережі з постійною частотою, а інша замикається накоротко чи на електричний опір. Частота обертання такого двигуна не залежить від навантаження.

Ви бачите тільки 21% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.