Книжки по товарознавству

Абразивні матеріали й інструменти

Оснач. Товарознавство промислове обладнання, прилади, інструменти

Абразиви - це тверді природні і штучні матеріали, здатні обробляти поверхню матеріалів - металів, сплавів, скла, гірських порід, дорогоцінного каміння, деревини, шкіри.
Природними абразивами є: діаманти, корунди (рожевий, бурий, синій, сірий), наждак, граніт, кремінь, кварц, вапно, крокус із червоного залізняка і гематиту.
Штучними абразивами є: електрокорунди (нормальний, білий), монокорунд, карбід кремнію (чорний і зелений), карбід бора і борсилікокарбід. Для виготовлення шліфшкурки використовують також пляшкове скло. До групи штучних абразивних матеріалів відносять також полірувально-доводочні порошки о оксиди хрому і заліза (крокус). Основними характеристиками абразивних матеріалів: форма, зернистість, твердість, механічна міцність, мінеральний склад, об'ємна маса, абразивна здатність.
Абразивні матеріали й інструменти на їх основі, які використовуються при шліфуванні, називаються шліфувальними. Шліфувальні матеріали (за винятком синтетичних і природних алмазів і кубічного нітриду бора) поділяють на групи залежності від розміру зерен, мкм: шліфзерно - 2000... 160; итіфпорошки - 125...40; мікрошліфпорошки — 63... 14; тонкі мікрошліфпорошки - 10...3.
Зернистість шліфзерна і шліфпорошків позначається цифрою, рівною 0,1 розміру сторони чарунки сита у світлі (у мікрометрах), на якому затримуються зерна основної фракції. Зернистість шліфпорошків позначають по верхній межі розміру зерен основної фракції.
Залежно від відсоткового вмісту основної фракції позначення зернистості доповнюють буквеним індексом Від зернистості залежать чистота одержуваної поверхні і продуктивність процесу обробки. Більш продуктивно працюють відносно грубозернисті інструменти.
Абразивні інструменти складаються із зерен абразивного матеріалу, з'єднаних зв'язкою. У характеристику абразивного інструмента входять: абразивний матеріал, зернистість, зв'язка, твердість, структура, механічна міцність, форма, розміри, ступінь урівноваженості шліфувальних і наждакових кругів -балансування.
Основними видами абразивного інструменту є : круги шліфувальні плоскі прямого профілю, плоскі з двостороннім конічним профілем, плоскі 45°-ного конічного профілю, плоскі з малим кутом конічного профілю, плоскі з надточкою, плоскі з конічною надточкою, круг з надточкою, чашки циліндричні, чашки конічні, тарілки, диски, спеціальні круги для шліфування калібрових скоб, для заточення голок, ножів косарок, для розрізування мінералів.
Широко застосовують також спеціальні циліндричні, кутові, конічні, кульові шліфувальні голівки, квадратні, плоскі, тригранні, круглі, напівкруглі, шліфувальні бруски, плоскі, випукло-увігнуті, увігнуто-випуклі, випукло-плоскі, плосковипуклі, трапецієподібні шліфувальні сегменти.
При виготовленні абразивних інструментів використовують дві основні групи зв'язок: 1) неорганічні (керамічну, магнезіальну, силікатову); 2) органічні (бакелітову, глифталеву, вулканітову).
Абразивні круги виготовляють із зерен абразивних матеріалів на керамічних і органічних (синтетичних) зв'язках. Велику частину шліфувальних кругів виготовляють із електрокорундових матеріалів, із карбіду кремнію зеленого або чорного. Для виготовлення кругів застосовують шліфувальні зерна, шліфпорошки і мікропорошки. Для підвищення щільності і твердості готові вироби (круги) виготовляють із суміші зерен двох або трьох номерів, що сприяє більш щільному «укладанню» зерен при пресуванні.
Зв'язку визначають залежно від призначення абразивних кругів у готовому інструменті без руйнування зразка за низкою ознак:
♦ керамічна - інструменти при простукуванні звучать більш лунко, чим інструменти на органічних зв'язках;
♦ магнезіальна - інструмент щільний, сірувато-білого кольору. При нагріванні при механічній обробці у якості відходів виділяються вода і соляна кислота;
♦ силікатова - при нагріванні полум'ям сірника з'являється гострий запах фенолу, схожий на запах карболової кислоти;
♦ вулканітова - при нагріванні полум'ям сірника з'являється запах горілої гуми.
Голівки, бруски, сегменти. Голівки, так само як і круги, виготовляють із зерен абразивних матеріалів на зв'язках. У якості абразивного матеріалу використовують, як правило, електроко-рунд на керамічній зв'язці. Голівки використовують для шліфування поверхонь. Бруски - це інструмент для ручного заточення й обробки поверхонь. Сегменти виготовляють із електрокорунда і карбіда кремнію на бакелітовій зв'язці.

Ви бачите тільки 32% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.