Книжки по товарознавству

Інші продукти бджільництва

Сирохман. Товарознавство цукру, меду, кондитерських виробів

Серед інших продуктів бджільництва цінним є квітковий пилок, бджолине маточне молочко, прополіс.
Квітковий пилок утворюється у вигляді дрібних мікроскопічних зерен у спеціальних органах квіток — пиляках. Пилкові зерна відповідних рослин відрізняються хімічним складом, поживністю, формою, величиною (рис. 3.4).


Збираючи пилкову масу на квітках, бджоли зліплюють її в грудочки, що формуються на третій парі ніжок у спеціальних пристосуваннях— кошичках. Повертаючись у вулик, бджола приносить дві такі грудочки, що називають обніжжям.
Колір обніжжя дуже різноманітний і залежить від рослин, з яких зібраній пилок: з верби — жовтого кольору, груші, малини і яблуні — сіро-зеленого, липи — ніжно-зеленого, соняшника — жовтого, гіркого каштана — темно-червоного і т. д. Маса однієї грудочки в середньому 7—10 мг.
Бджолярі влаштовують на вході до вулика спеціальні пилок уловлювачі, проходячи крізь які бджоли втрачають частину обніжжя. Пасічники щоденно її забирають, переробляють і направляють у реалізацію. В обніжжі бджолиному виявлено понад 300 різних мікроречовин, у тому числі і біологічно активних елементів (табл. 3.4).
Таблиця 3.4
Порівняння складу обніжжя бджолиного і полівітамінних та мінеральних комплексів


З наведених даних роблять висновок про те, що за складом і за діапазоном впливу на людській організм обніжжя бджолине переважає наведені вітамінно-мінеральні комплекси. Обніжжя бджолине рекомендують споживати 1—2 рази на день за півгодини до їжі, з такою ж, або в 2—3 рази більшою кількістю меду. У цьому випадку їх слід розсмоктувати в роті якомога довше і не запивати водою або іншою рідиною. Повторні курси після місячної перерви. Більшість дослідників вважають оптимальною добовою дозою 5 г обніжжя бджолиного. Зберігати обніжжя бджолине слід за температури нижче 10°С (краще +4°С) і відносній вологості повітря нижче 65 % у тарі з щільно закритою кришкою, недопустимим є попадання прямих сонячних променів.
У реалізацію надходить обніжжя бджолине сушене відповідних марок або неоднорідне, масою нетто 75—100 г, а також квітковий пилок відповідних назв (гречаний, конюшинний) або строки збирання (квітень, травень).
У вулику бджоли складають обніжжя в комірки стільників, утрамбовують і перетворюють його у щільну масу. В анаеробних умовах під впливом ферментів і цукрів пилок бродить і консервується молочною кислотою. В такому законсервованому вигляді він зберігається у вулику як запас білкового та вітамінного корму і називається пергою.
Пилок відрізняється від перги за хімічним складом: цукрів у пилку— 18 %, у перзі— 34,8, жирів— відповідно 3,33 і 1,58 %, білків— 24,06 і 21,74%, мінеральних речовин— 2,55 і 2,43, молочної кислоти — 0,55 і 3,06 %. До складу пилку входять всі незамінні амінокислоти, багато ферментів, каротиноїдів, антоціанів, флавоноїдів, вітамінів, ростових речовин. Залежно від кольору пилку (світлий чи темний) він містить різну кількість ліпідів (до 15 %), з яких близько половини фосфоліпідів. Частка поліненасичених жирних кислот складає 8,2—13 %. У сухій речовині пилку міститься 7—40 % азотистих речовин. Вони представлені білками і вільними амінокислотами, переважно незамінними. Із загального вмісту вуглеводів 18,5 % частка моноцукридів складає до 40 %.
У пилку виявлено багато заліза, калію, міді, кобальту, а загалом він містить 28 мінеральних елементів. До його складу входить провітамін А, вітаміни групи В, велика кількість токоферолу, фітогормони, активатори росту.
Цінною складовою пилку є флавоноїди та інші фенольні сполуки, які мають антибіотичний ефект, посилюють засвоєння вітамінів, попереджують окислювальні перетворення.
Пилок використовують у лікуванні деяких захворювань шлунково-кишкового тракту, нирок, печінки, серцево-судинних розладів, гіпертрофії, простати, анемії. Він проявляє загальну стимулюючу дію на людей, які видужують, і похилого віку. Більшість фахівців вважають, що достатньо споживати по 2,5—5 г пилку за 2—3 приймання. Надлишкове використання пилку може привести до пошкодження печінки, погіршує згортання крові. Запропоновані рецепти використання з лікувальною метою пилку або перги з медом, маточним молочком у комплексі з медикам. - тозними засобами, які передбачають добове споживання від 5 до 50 г пилку або 25 г перги.
Пилок випускають фасованим у скляні банки місткістю до 250 см3 або різні полімерні упаковки декількох різновидностей: пилок сушений, пилок квітковий у цукровій пудрі, пилок квітковий у меді, медовий продукт з квітковим пилком «Флора», мед з пергою.

Ви бачите тільки 31% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.