Книжки по товарознавству

Захисна апаратура

Полікарпов. Товарознавство електоропобутових машин

Одним із основних факторів, який забезпечує роботу електродвигунів і машини в цілому, є дотримання температурного режиму, оскільки від температури нагрівання залежить термін роботи ізоляційних матеріалів, а відповідно, і машини в цілому.
В двигунах побутових машин застосовують в основному ізоляцію обмоток, яка відноситься за нагрівостійкістю до класу А. Така ізоляція зберігає свої властивості і забезпечує надійну роботу двигуна при нормальній експлуатації протягом 8—10 років при нагріві до 105°С.
Збільшення температури на 10°С скорочує термін роботи ізоляції майже вдвічі. При нагріванні ізоляції вище допустимої норми ізоляція перегоряє і виходить з ладу двигун.
Перегрів двигунів буває в основному від збільшення струму при струмових перевантаженнях (коротке замикання).
Крім цього, двигуни можуть перегріватись і з інших причин: від недостатнього відведення тепла, несвоєчасного відмикання пускової обмотки, довготривалої експлуатації машин з двигунами, розрахованими на короткочасний режим роботи, й ін.
З метою запобігання нагріванню двигунів вище допустимої норми в побутових електромашинах встановлюють захисні прилади; до таких приладів відносять захисне реле. Як правило, захищають асинхронні конденсаторні двигуни і асинхронні двигуни з пусковими пристроями. Колекторні двигуни вимагають захисту в режимі короткого замикання, коли частота обертання дорівнює нулю. Такий захист можуть забезпечувати запобіжники з плавкою вставкою або автоматичні запобіжники (вимикачі).
Принцип роботи захисних реле полягає в тому, що вони автоматично вимикають двигун по досягненні ними певної температури. Для цього реле під'єднують послідовно з обмотками, які захищають. У машинах, що мають двигуни з пусковими пристроями, реле вмикають гак, щоб захисту підлягала також і пускова обмотка.
Всі захисні реле, які встановлюються для захисту електропобутових машин, мають основну деталь — термобіметалевий елемент. Біметалевий елемент — це дві металеві пластинки з різними коефіцієнтами лінійного розширення, накладені одна на одну і міцно з'єднані. Пластинка, яка має більший коефіцієнт лінійного розширення, називається активною, — її виготовляють із сталі.
Пластинка, яка має малий коефіцієнт лінійного розширення, називається пасивною; виготовляють її з інвару (сплав, який складається з 64 %Fe і 36 % Ni), його коефіцієнт лінійного розширення у 12 разів менший, ніж у сталі.
Якщо один кінець біметалевої пластини нагрівати, то другий кінець при нагріванні буде вигинатись в сторону пасивного шару. Цю властивість пластини використовують для звільнення заскочки автоматичного вимикача.
В залежності від способу нагрівання термобіметалевого елемента електричним струмом розрізняють реле з прямим, непрямим і комбінованим нагрівом.
При прямому нагріванні струм проходить безпосередньо через пластину, а кількість теплоти, яка буде виділятись, можна визначити за законом Ленца-Джоуля. При непрямому способі струм проходить по нагрівальному елементу (невеличкій спіралі), яку виготовляють з ніхрому або іншого сплаву з високим опором. Спіраль розміщують поряд з пластинкою або намотують на неї, попередньо ізолювавши її. Третій спосіб нагрівання — це комбінація двох перших.

Ви бачите тільки 32% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.