Книжки по товарознавству

Кондеціонери

Полікарпов. Товарознавство електоропобутових машин

Кондиціонери для створення мікроклімату. Побутові кондиціонери являють собою універсальні прилади для створення і підтримання мікроклімату в житлових та інших приміщеннях, де перебувають люди. Такі прилади забезпечують очищення від пилу, охолодження, зволожування або осушування повітря, автоматичне підтримування заданої температури, вентиляцію в приміщенні, яке вони обслуговують.
Робота будь-якого кондиціонера аналогічна роботі холодильника і базується на принципі холодильного циклу, в основі якого лежать властивості рідини поглинати тепло при випаровуванні і виділяти — при конденсації.
Основними вузлами всякого кондиціонера є:
— компресор, який стискує холодоагент, підтримує і направляє його рух по холодильному контуру;
— конденсатор — це радіатор, який розміщений у зовнішньому блоці. В цьому блоці при роботі кондиціонера відбувається перехід холодоагента із газоподібної фази в рідинну (конденсація);
— випарник — це радіатор, який розміщений у зовнішньому блоці. У випарнику холодоагент кипить і переходить з рідинного стану в газоподібний (випаровування);
— ТРВ (терморегулюючий вентиль) — знижує тиск холодоагента перед випарником. Для цієї мети використовуються капілярні трубки;
— вентилятори, які створюють потік повітря, що обдуває випарник і забезпечує охолодження приміщення, і другий, який обдуває конденсатор і забирає тепло при конденсації.
Схема роботи кондиціонера показана на рис. 4.43.

Рис. 4.43. Схема роботи кондиціонера
У процесі роботи кондиціонера здійснюються такі процеси. На вхід компресора з випарника надходить газоподібний холодоагент під низьким тиском (3—5 атм) і температурою 10—17°С. Компресор стискує газоподібний холодоагент до 15—22 атм, в результаті чого температура холодоагента піднімається до 70— 90°С, після чого холодоагент надходить у конденсатор.
Завдяки інтенсивному обдуву конденсатора зовнішнім повітрям, який являє собою змійовик з мідних трубок і привареними ребрами для охолодження, холодоагент охолоджується і переходить з газоподібного стану в рідинний. На виході конденсатора холодоагент знаходиться в рідкому стані, під високим тиском і температурою на 7—18°С вище температури атмосфери повітря. Із конденсатора теплий холодоагент надходить у терморегулюючий вентиль (ТРВ), який являє собою капілярну мідну трубку. На виході з терморегулюючого вентиля тиск і температура холодоагента значно знижуються, частина холодоагента при цьому може випаровуватися.
Після терморегулюючого вентиля суміш рідкого і газоподібного холодоагента під низьким тиском надходить у випарник. Там рідкий холодоагент переходить в газоподібну фазу з поглинанням тепла. Відповідно повітря, яке проходить через випарник, охолоджується. Згодом газоподібний холодоагент під низьким тиском поступає на вхід компресора і весь цикл повторюється.
Описаний процес лежить в основі роботи всякого кондиціонера і не залежить від його типу, моделі чи виробника.
Крім основних складових кондиціонери оснащуються ще й додатковими пристроями. Серед них — фільтри і поглиначі запахів, іонізатори повітря, а також системи оптимізації роботи і датчики зворотного зв'язку.
Всі кондиціонери оснащуються захисними фільтрами, які оберігають теплообмінник (випарник), конденсатор та інші внутрішні вузли і деталі від забруднення пилом і іншими частинками, які знаходяться в повітрі, таким чином, кондиціонер крім підтримання заданої температури всередині приміщення очищає повітря, а інколи насичує його аніонами.
Стандартний фільтр являє собою дрібновічкову сітку із синтетичних матеріалів, наприклад поліаміду. Такий фільтр призначений для того, щоб захистити теплообмінник від пилу, і його необхідно час від часу очищати.
Інші виробники обмежуються оснащенням кондиціонера електростатичним фільтром для грубої очистки. Такий фільтр являє собою металеву від'ємно заряджену сітку, яка притягує і затримує частинки пилу (як правило, вони мають позитивний заряд). Очистити забитий фільтр можна пилососом або промити теплою водою.
В деяких моделях застосовують сорбційні фільтри (як правило, вони виготовляються на основі цеоліта). Такі фільтри спроможні поглинати мікроскопічні елементи, які знаходяться в повітрі (дим від сигарет, пилок рослин та ін.). Каталітичні фільтри, які виготовляються на основі іонообмінних смол, поглинають різні запахи.
Багато сучасних моделей кондиціонерів мають багатоступін- чаті фільтри: електростатичний, антибактеріальний і дезодоруючий, які дозволяють боротися з пилом та з бактеріями і неприємними запахами. Варто відзначити нові розробки фільтрів, такі як
плазменні і катехінові.
Сучасні фільтри для кондиціонерів фірм Samsung і Panasonic покривають катехіном. Такий фільтр не тільки абсорбує дрібні частинки пилу, тютюновий дим і інші забруднювачі повітря, а також вловлює і дезактивує мікроскопічні віруси і бактерії. Катехін — це натуральна речовина, яка міститься в зелених чайних листочках. Він спроможний знешкоджувати віруси і бактерії і тим самим запобігає розповсюдженню заразних захворювань.
Наступний фільтр — це дезодоруючий фільтр типу НЕРА. Активоване вугілля, яке входить до складу фільтра, ефективно поглинає неприємні запахи, запах диму сигарет і т. ін. При його забрудненні він легко очищається в теплій воді з синтетичними миючими засобами.
Деякі кондиціонери обладнуються іонізаторами. Завдяки системі від ємного розряду, де використовуються електроди голкового типу, виробляються аніони (1,25 млрд. за секунду) без утворення озону. Іонізатори виконують подвійну функцію: насичують
повітря від'ємними аероіонами і видаляють позитивно заряджені частинки.
За своїми функціональними властивостями кондиціонери поділяються на дві групи:
1) кондиціонери, які охолоджують повітря;
2) кондиціонери, які охолоджують і нагрівають повітря. Робоча система кондиціонера, який охолоджує і нагріває повітря, додатково оснащується чотириходовим клапаном, який в залежності від режиму «холод» чи «тепло» змінює напрямок руху холодоагента по тепловому контуру, в результаті чого процеси конденсації і випаровування міняються місцями: тепер, де раніше тепло виділялось, воно поглинається і навпаки.
Кондиціонери в економічному режимі HEAT PUMP (тепловий
насос) можуть ефективно обігрівати приміщення при зовнішній
температурі до -5°С (рідше 10—15°С). Працюючи як тепловий
насос, забираючи тепло із зовні і зберігаючи ККД 270—300 %, в міру зниження температури повітря стає все важче і ефективність роботи в такому режимі різко падає.

Ви бачите тільки 34% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.