Книжки по товарознавству

Основні матеріали у виробництві металевої тари

Сирохман. Товарознавство пакувальних матеріалів і тари

Для виготовлення металевої тари використовують основні матеріали підприємств чорної та кольорової металургії.
Підприємства чорної металургії випускають такі види жерсті:
• чорна холоднокатана лакована;
• біла холоднокатана гарячого лудження;
• біла холоднокатана електролітичного лудження;
• електролітично-хромована лакована;
• алюмінірована.
Жерсть чорна холоднокатана лакована буває чорна (звичайна) і чорна тонка, які поділяються на марки: ЧЖ-1 (чорна жерсть нормальної твердості), ЧЖ-2 (чорна жерсть підвищеної твердості) та ЧЖ-3 (чорна жерсть загального призначення).
Жерсть білу гарячого лудження отримують шляхом занурення листів жерсті у розплавлене олово.
їх класифікують за ступенем твердості стальної основи залежно від товщини покриття олова. За станом поверхні та дефектів форми їх поділяють на класи, групи, марки (рис. 3.1).

Жерсть білу електролітичного лудження отримують шляхом електролітичного лудження жерсті в лужних, кислих та галогенідних електролітах. Єлектролітичне лудження порівняно з гарячим — значно продуктивніше; забезпечує більш рівномірне покриття оловом, товщину якого можна регулювати диференційовано, покриттям олова з різних сторін жерсті.
Білу жерсть електролітичного лудження класифікують залежно від стану поверхні та дефектів форми листів і штаб, від товщини нанесеного шару олова з кожної сторони листа або штаби, від твердості сталевої основи і поділяється на класи, марки, види, (рис. 3.2).

Хромована лакована жерсть — це холоднокатана електролітично-хромована жерсть, яка з обох боків покрита шаром лаку або сумішшю масел. Переваги хромованого покриття порівняно з іншими видами покриттів — хромове покриття по відношенню до стальної основи жерсті являє собою катодне покриття, яке обмежує міграцію хрому в товар. На цьому виді жерсті не спостерігається «мармотизація», що має особливе значення при виробництві харчових консервів, а хромована лакована літографована жерсть має високі декоративні властивості.

Алюмінірована жерсть являє собою холодноканатну низьковуглецеву чорну жерсть, на поверхню якої у вакуумі з обох боків нанесено металевий алюміній. Алюмінірована жерсть поділяється на класи — А11, А12, А13, А14, А15. Ця жерсть має достатню корозійну стійкість, хороші механічні властивості, високу теплопровідність, легкість, не- токсичність, здатність відображати теплові та світлові промені.
Слово алюміній походить від латинського слова alumen (квас- ці). Щодо поширення на землі, то він займає третє місце після кисню і кремнію. У земній корі знаходиться близько 8 % цього сріблясто-білого матеріалу. Найбільш розповсюдженими мінералами для одержання алюмінію вважаються боксити, які містять ЗО—60 % глинозему (оксиду алюмінію). Для одержання 1 т алюмінію потрібно в середньому 2 т глинозему або 4 т бокситу. Процес цей енергомісткий (на виплавку 1 т алюмінію необхідно затратити 14 тис. кВт/год електроенергії).
Світове виробництво алюмінію в кінці 90-х років XX ст. уже перевищило 20 млн т на рік.
Підприємства кольорової металургії поставляють такі матеріали:
• тонкий прокат алюмінію;
• тонкий прокат алюмінієвих сплавів;
• лаковану алюмінієву стрічку;
• алюмінієву фольгу.

Ви бачите тільки 24% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.