Книжки по товарознавству

Скло і склотарна галузь

Сирохман. Товарознавство пакувальних матеріалів і тари

Скло вважається другим після бронзи матеріалом, створеним руками людини більше 5000 років тому. Нова технологія виготовлення скляних виробів методом дуття з'явилася у 200 р. до н.е. Скло спочатку стало атрибутом королівських дворів, а потім важливим елементом розвитку торгівлі. Воно продовжує відігравати значну роль у нашому житті й сьогодні (пляшки, банки, ампули тощо).
Скло має ряд особливо цінних переваг:
• хімічна нейтральність забезпечує збереження харчових продуктів без суттєвих змін;
• прозорість особливо цінна для деяких харчових продуктів, хоча вимагає додаткового захисту від дії світла; для більшості видів;
• міцність та стійкість до навантажень забезпечує розливання, закупорювання, в окремих випадках — вакуумування;
• стійкість до внутрішнього тиску дає змогу випускати газовані напої та аерозольні товари;
• стійкість до нагрівання. Скло витримує температуру до 500 °С, хоча різка зміна температури не повинна бути надвеликою та швидкою. Значна кількість товарів фасується в нагрітому стані або після фасування приводиться їх стерилізація.
Серед недоліків скла можна виділити крихкість та велику питому вагу. За останні роки маса скляних пляшок та банок значно зменшилася, проте транспортні витрати порівняно вищі, ніж в інших упаковках.
Для скла характерні технологічні властивості (в'язкість, поверхневий натяг, кристалізаційна здатність) та експлуатаційні (оптичні, термічні, хімічні та механічні).
Згідно з гідролітичною класифікацією існує п'ять класів скла:
> І клас — скло, яке не розчиняється водою (кварцове скло);
>ІІ клас — стійке скло (хіміко-лабораторне скло та окремі види тарного скла);
>III клас — тверде апаратне скло (більшість тарного скла та промислове скло);
>IV клас— м'яке апаратне скло;
>V клас — нестійке скло (легко розчиняється у воді).
Для виробництва тарного скла використовуються такі основні матеріали — кварцовий пісок, сода, сульфат, доломіт, вапняк, глинозем, польові шпати. Допоміжними матеріалами при виробництві скла є: освітлювачі, знебарвлюючі речовини, барвники, окислювачі, відновлювачі.

Ви бачите тільки 35% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.