Книжки по товарознавству

Багатошарові і комбіновані матеріали

Сирохман. Товарознавство пакувальних матеріалів і тари

Термін «багатошарові матеріали» застосовують для групи матеріалів, які складаються тільки з шарів синтетичних матеріалів, тоді як комбіновані містять шари матеріалів різного типу —_ папір, фольга, тканина тощо.Комбіновані і багатошарові матеріали використовують для пакування у значній кількості, завдяки необмеженим комбінуванням властивостей:
• вибором складу композиційного матеріалу;
• встановленням порядку чергування шарів;
• забезпеченням необхідного рівня адгезійної взаємодії між шарами;
• вибором оптимальної технології та устаткування для одержання конкретного матеріалу.
Методи отримання багатошарових матеріалів. Багатошарові матеріали отримують шляхом ламінування або співекструзії. Ламінування — це з'єднання плівок шляхом склеювання. Слова «ламінування» і «каширування» є синоніми: в англійській мові — «lamination», а в німецькій — «kaschieren».
Існують різні технології клейового ламінування (мокре, сухе, під тиском, з використанням розплавлених мас). Клейове ламінування передбачає використання різних типів поліуретанових клеїв. Вибір того чи іншого виду клею залежить від можливостей ламінуючого обладнання і кінцевих властивостей, які ставляться до ламінату.
Воскове каширування застосовують переважно для виготовлення таких комбінованих матеріалів: алюмінієва фольга/папір, ОПП/па пір, ПЕТ/папір.
Сполучним шаром служать вуглеводневі мікровоски, модифіковані різними органічними добавками.
Екструзійне ламінування передбачає використання розплаву ПЕНТ для створення комбінованих пакувальних матеріалів, переважно алюмінієва фольга/папір. Цей же принцип використовується для отримання ламінованого паперу і структур типу ОПП/ПС, де товщина шару менше 20 мкм.
Найбільш перспективним напрямом вважається співекструзія, тобто екструзія декількох полімерів у багатошарову структуру. Сполучення шарів проходить у стадії розплаву. Під час визначення кількості шарів плівки враховують усі шари. Отримані таким способом плівки мають високі експлуатаційні характеристики порівняно з клейовими ламінатами, які можуть розшаровуватись. Імпортні матеріали, отримані методом співекструзії, дешевші, ніж клейові на 15—20 %.
Термокаширування відбувається шляхом подавання пари (до 180 °С) між матеріали, які мають термосклеювальні шари.
Порядок чергування шарів визначається його функціональним призначенням. Зовнішній шар захищає упакований продукт від впливу навколишнього середовища, а також є основою для нанесення друку. Ним служать двовісноорієнтовані поліефірні, поліпропіленові або поліамідні плівки, папір чи картон. Внутрішній шар забезпечує герметизацію пакування, а середній або зовнішній — формує бар'єрні властивості.
Монолітність композиційного пакувального матеріалу досягається за рахунок адгезії.
Двошаровий матеріал для упакування харчових продуктів складається із целофану і поліетилену і відомий під фірмовим^ назвами ПЦ-2, ПЦ-4, «Віскотен», «Метатен», «Целотен», «Ламі- тен», «Целоглас-ПЕ» тощо. Цей матеріал поєднує міцність і газонепроникність целофану з паронепроникнісно, водостійкістю і здатністю до термічного зварювання поліетилену.
Двошаровий матеріал «поліефір-поліетилен» («лавсан-полі- етилен») відомий під назвами ЛП-1, ПНЛ, СП-2, а за кордоном — під фірмовими назвами «Майлар-ПЕ», «Хостафан-ПЕ», «Терфан- ПЕ», «Майлотен», «Скотчпак», «Екструестер» тощо. Порівняно з попередніми ці плівки міцніші, вони вологостійкі, придатні до експлуатації в інтервалі температур від - 70 °С до +100 °С. Плівка, що містить шари поліакрилнітрилу і ПЕНГ, застосовується для упакування свіжого м'яса, жирових і жировмісних продуктів, кави, прянощів та інших ароматизованих продуктів.
Створено новий вид багатошарових плівок для харчових продуктів з використанням поліамідної смоли.
Вважається, що вона має знижену собівартість, відрізняється поліпшеним бар'єрним захистом щодо дії кисню і може бути використана разом з іншими плівками, наприклад із поліетиленом низької густини.

Ви бачите тільки 26% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.