Книжки по товарознавству

Гнучкі полімерні пакувальні матеріали

Сирохман. Товарознавство пакувальних матеріалів і тари

Гнучкі пакувальні матеріали мають суттєві переваги порівняно із жорсткими таропакувальними виробами. Важлива характеристика цих плівок — їх здатність поєднуватись одна з одною різними методами. Вони можуть бути зварені при нагріванні, механічно скріплені або зшиті, склеєні, сполучені ультразвуком або високочастотним зварюванням.
Крім того, плівкові економічно ефективні, як пакувальні матеріали, оскільки мають високі експлуатаційні показники, що забезпечують довготривалий термін служби і привабливий зовнішній вигляд упаковки
Гнучкі плівки дозволяють виготовляти компактну і ергономічну упаковку. Вони характеризуються оптимальним співвідношенням зовнішнього вигляду і маси, можливістю герметизації, захистом від проникнення газів, вологи і хімічних сумішей. Упаковка, виготовлена з гнучких плівок, надає товару привабливий вигляд, дозволяє легко наносити малюнки і надписи. Зниження маси упаковки, добрі захисні властивості порівняно з паперовою і картонною упаковкою роблять плівки більш сприятливими для довкілля. Характеристика гнучких плівок наведена в табл. 5.14.
Найбільш розповсюдженим типом гнучких упаковок є моно- плівка із поліетилену високого тиску, яка займає близько 75 % усього обсягу споживання термопластичних плівок в упаковці. Вагому частку займають також плівки з поліетилену низького тиску, поліпропілену і полівінілхлориду, хоча вони поступово втрачають провідне місце на користь ламінатів, співекструдатів та інших комбінованих матеріалів на їх основі. Останні характеризуються більш досконалою структурою, високими бар'єрними властивостями і широким діапазоном експлуатаційних характеристик.
Гнучка упаковка готується на основі широкої гами різноманітних одно- і багатошарових полімерних плівок. Вона дає змогу зберігати продукти тривалий період. Найбільшу частку цієї упаковки займають молоко і молочні продукти та корми для тварин, трохи нижчу — побутова хімія, кондитерські вироби і морозиво.
Завдяки своїй конструкції гнучка упаковка легко відкривається і може багаторазово закриватися, стійка на стелажах торговельних підприємств або холодильниках, зручна при зберіганні вдома. Така упаковка привертає увагу споживачів насиченістю кольорової гамми поліграфії, блиском плівки та іншими дизайнерськими прийомами. Щорічний приріст використання гнучкої упаковки становить 5—7 %. Така тенденція зберігатиметься й надалі, особливо при розширенні асортименту пакувальних матеріалів, створенні й модернізації відповідних конструкцій упаковки, а також розробці і впровадженні різних елементів відкривання-закривання.
За останні роки в Україні зберігається чітка тенденція щодо росту споживання продуктів харчування. Водночас зростає потреба у високоякісних та ефективних полімерних плівках для харчової галузі.
Таблиця 5.14
Характеристика властивостей і застосування гнучких видів полімерів


Орієнтовані полімерні плівки використовуються найбільш активно. Вони мають певні переваги завдяки своїй масі, досить великій міцності на розрив, добрим оптичним характеристикам і відповідним сприйняттям до нанесення друку. Серед двовіснооріентованих найбільшого застосування набули плівки із поліпропілену (ПП), біоксальноорієнтовані поліпропіленові (БОПП), об'єм і споживання яких у всьому світі становить понад 60 % від загального обсягу біоорієнтованих плівок (табл. 5.15).
Таблиця 5.15
Структура орієнтованих плівок у 2001 р.

Частину прозорих БОПП-плівок використовують для виробництва багатошарових гнучких упаковок у вигляді зовнішнього шару, що обумовлено особливими властивостями двовісноорієнтованого поліпропілену: підвищеною міцністю, високою прозорістю, легкістю нанесення поліграфічного друку, що надає упаковці привабливий зовнішній вигляд.
Більше 60 % усієї кількості БОПП-плівок використовується у харчовій промисловості. Найбільш широке використання мають прозорі БОПП-плівки (49,6 % від загального обсягу всіх БОПП- плівок). Вони застосовуються для пакування цукру, хлібобулочних і круп'яних виробів.
Основною продукцією композиційних матеріалів є кондитерські, макаронні вироби, снеки, морозиво і напівфабрикати.
Достатньо розповсюджене використання БОПП-плівок для фасування макаронної продукції (90 %). Таку упаковку частіше виготовляють із двошарової композиції з міжшаровим друком (флексографічним або глибоким). Один із шарів — полімерна плівка-основа, другий — прозора БОПП-плівка товщиною 20—30 мкм.
При пакуванні круп'яних виробів БОПП-плівки забезпечують їм надійний захист від вологи, дії кисню і проникнення жиру. Найбільше використовують двошарову плівку з додаванням шару неорієнтованого поліпропілену (20—70 мкм) і верхнього шару із БОПП-плівки товщиною 20 мкм.
Кондитерські вироби упаковують у такі види БОПП-плівок: металізована (для загортання великих цукерок і шоколадних батончиків, кексів і вафель); перлинова (для пакування шоколадних батончиків, печива, крекерів, вафель); прозора (для фасування цукерок, пряників, сухарів, печива, драже).
Снекова продукція (чіпси, сухарики, кукурудзяні пластівці та ін.) характеризується значною кількістю жирів, тому вона чутлива до дії навколишнього середовища.
Щороку світове виробництво БОПП перевйщує 3,5 млн. т плівок. Найбільший приріст цієї продукції помітний у Китаї (3,3 раза) і в країнах Середнього Сходу (60 %). Значне зростання потужностей цієї продукції помітне і в країнах Східної Європи (126 %), хоча загальна потужність цих країн становить усього 130 тис. т або 3,2 % світових потужностей. Виробництвом БОПП- плівок займається понад 150 компаній, у тому числі в Азії — 70, Західній Європі — 24 і в Східній Європі — 8.
Світовим лідером на ринку БОПП-плівок вважається компанія «ExxonMobil». В Україні цю плівку виробляють «Укрпластик» і «Луцькхім», у Білорусі — Могильовський завод штучного волокна, а в Росії — «Полімерконтейнер». У країнах ЄС основними виробниками є: — «Morlejan S.P.A» (Італія), «Trespaphan GmbH» (Німеччина), група «ТУК» (Угорщина), «Flexpol» (Польща) і «Chemosvit» (Словаччина).

Ви бачите тільки 45% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.