Книжки по товарознавству

Етикетки

Сирохман. Товарознавство пакувальних матеріалів і тари

Історія розвитку етикетки
Поняття «етикетка» бере початок з появи товарного виробництва. Спочатку на виробах висококваліфіковані майстри розміщували клеймо, яке служило гарантією якості. З появою фаянсових і скляних пляшок для розливу вин з'являється рельєфна інформація на них про місце збору винограду, а також фірмовий знак виробника, який засвідчує якість продукту і виділяє виготовлювача.
До ранніх «етикеток» можна віднести написи і зображення на скляних, глиняних, дерев'яних і фарфорових посудинах для зберігання та продажу продуктів. В Україні фірмовий знак надрукував на папері Іван Федоров (1571 p. книга «Апостол», м. Львів). З розвитком економічних відносин у європейських країнах запроваджуються акцизні збори на транспортні, комунальні та інші послуги, а також на товари підвищеного попиту. Водночас розробляється новий тип етикетки — акцизні марки, надруковані на спеціальному папері відповідного кольору, що характеризував величину акцизного збору.
З появою у 1826 р. сірників формуються сірникові етикетки, а в 1853 р. випущено перші кольорові сірникові етикетки. Відтоді бере початок рекламна функція етикетки, яка набуває важливого значення у схемі «виробник — товар — споживач».
Перші етикетки виробляли гравіюванням на дереві або металі, а з винаходом у кінці XVIII ст. літографії з'явилася можливість дешевше, зручніше та швидше поліграфічним способом відтворювати ефективні рекламні зображення на етикетці.
На початку XIX ст. стали модними подарункові коробки для кондитерських виробів, парфумерії, які виготовлялися з картону та дерева і обтягувалися шовком чи оксамитом. Етикеткою служили картки з привітанням або вкладки із зазначенням укладеного в коробку товару.
Бурхливий розвиток промисловості і випуск товарів широкого вжитку зумовили появу привабливих етикеток складної конфігурації, літографованих у декілька фарб, з тисненням золотом. Художнє оформлення етикеток відображало розвиток мистецтва з того часу — стиль модерн (стилізований рослинним орнаментом). Особливо цей стиль був поширений у парфумерії з використанням стилізованих рослин, гарних жіночих облич тощо.
У 20-х роках XX ст. на етикетках з'являються нові елементи: червоні прапори і стрічки, колосся, шестерні, серп і молот тощо. Етикетка як найбільш масовий друкований продукт на довгі роки перетворюється у потужну зброю пропаганди та ідеалізації політичного режиму.
У 40—60-ті роки XX ст. в колишньому СРСР слалася й активно працювала над оформленням етикетної та пакувальної продукції група художників, об'єднана комбінатом «Союзпродоформлення». Ці художники завоювали певний авторитет у країні і започаткували новий напрям у дизайні етикетки.
Після розпаду СРСР і початку переходу до ринкової економіки з'являється конкуренція між виробниками продукції. Вона вимагає підвищення якості та привабливості пакування. У цей час складаються передумови для інтенсивного нарощування виробництва етикетки, оскільки відчувалась недостатня кількість пакувальних матеріалів з високоякісного етикетного паперу. Основну кількість займають сухі етикетки на паперовій основі з наступним клейовим закріпленням на тарі.
У ході реформ відбуваються якісні зміни щодо випуску товарів, основна кількість яких реалізується в упакованому вигляді.
Обсяги виробництва етикеток у світі у цьому десятиріччі зростуть на 6,4 % і досягнуть, згідно з прогнозами, полотна довжиною 28 млрд м 2 на суму 51 млрд дол. Такий ріст обсягів виробництва зумовлений розширенням світових ринків упакованих товарів масового споживання, розробленням і впровадженням більш складних етикеток, які здатні підвищити цінність продукції і можливість їх ідентифікації. Провідними країнами- виробниками етикеток у світі є США, Японія, і країни ЄС, а країни, що розвиваються, виробляють близько 30 % даної продукції у світі.
Липкі етикетки як провідний тип становитимуть 50 % світового ринку. Очікується різке вдосконалення нових технологій нанесення етикеток, зокрема, усадкові манжети і пресовані етикетки, які характеризуються приємними естетичними властивостями.
Пластмасові етикетки потіснять традиційні паперові і займуть четверту частину світового ринку завдяки досягненням у технологіях смол і популярності оригінального зовнішнього оформлення. флексографія набуде широкого поширення у країнах, що розвиваються.
Забезпечення конкурентоспроможності вітчизняних товарів досягається шляхом підвищення якості товарів, використання надійного, міцного й безпечного пакувального засобу та етикеток із сучасним дизайном.

Рис. 11.1. Поява і вдосконалення етикетки
Суттєві зміни відбуваються в структурі виробників пакувальних засобів та етикеток. Зростає кількість підприємств, які займаються випуском етикетної продукції. їхня діяльність охоплює весь спектр матеріалів для сухих (спеціальні сорти паперу, пергамент, підпергамент, парафінований та металізований папір) та самоклейних етикеток на різних видах паперової та синтетичної основи (рис. 11.1).

Ви бачите тільки 34% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.