Книжки по товарознавству

Стрічки та клейкові матеріали

Сирохман. Товарознавство пакувальних матеріалів і тари

Стрічки (металеві, полімерні), полімерні термоусадкові та стреч-плівки використовують для транспортної упаковки та вантажних транспортних одиниць. Основна функція таких засобів — скріпити транспортну упаковку або вантажну транспортну одиницю, щоб запобігти зсуву чи пошкодженню товару під час складування, транспортування і оброблення у торговельній мережі.Окремі стрічки характеризуються певними властивостями (табл. 11.1).
Таблиця 11.1
Характеристика стрічок для обв'язування тари та вантажів

Приведені стрічки мають свої переваги та недоліки. Металеві — більш міцні, полімерні — не піддаються корозії, мають меншу Масу, більш еластичні.
Термоусадкові плівки під час нагрівання збігаються в одному або двох напрямках. їх виготовляють з різних полімерів (полівінілхлорид, поліпропілен, полістирол, поліетилен). Найбільше для цього використовується поліетилен, який модифікують різними Компонентами. Недоліком застосування термоусадкових плівок є значні втрати енергії.
Розтягувальна або стретч-плівка усуває згадуваний недолік. Розтягувальні плівки деформуються у холодному стані зі збереженням міцності. Завдяки цій властивості має місце економія енергії, а менша товщина розтягувальних плівок економить до 25—ЗО % пакувального матеріалу.
Відомі та широко використовуються для скріплення вантажів розтягувальні плівки з поліетилену, співполімеру етилену з вінілацетатом, модифікованого лінійного поліетилену.
Клейкові стрічки застосовують для скріплення упаковки, її маркування, герметизації, декоративного підбирання елементів упаковки. Вони знайшли широке застосування при пакуванні продукції багатьох галузей промисловості: кондитерської; лікеро-горілчаної; пивоварної; оліє-жирової; м'ясо-молочної; безалкогольних напоїв.
Стрічки класифікують за такими ознаками:
• за призначенням — маркувальні, пакувальні, підкладкові, декоративні;
• за типом підкладки (основи) — паперові, текстильні, фольгові (металеві), полімерні;
• за проявом липкості — активуючі розчинником (у т.ч. водою), теплом, термореактивні, з постійною липкістю.
У країнах СНД виробляють клейкові стрічки таких типів (табл. 11.2).
Таблиця 11.2
Характеристика клейкових стрічок, які виробляються в країнах СНД

Водоактивні клейкові стрічки в основному витіснено стрічками на полімерній основі з клеями постійної липкості. Полімерні самоклейні стрічки не потребують зволоження і доповнюючого прикатування для зчеплення клею з поверхнею упаковки. Крім того, полімерні стрічки за міцністю, герметичністю, вологостійкістю, декоративністю набагато перевищують паперові клейкові стрічки.
Властивості скотч-стрічки визначаються характеристиками основи. Найбільшого застосування набули стрічки на полімерній основі: поліетиленові, поліпропіленові, полівінілхлоридні, лавсанові (поліетилентерфталатні).
До плівки-основи ставляться основні вимоги:
• висока механічна міцність і гнучкість;
• відсутність набрякання і мінімальна усадка плівки-основи при нанесенні клею із розчину або розплаву;
• помірна адгезія до нанесеного клею, що забезпечує відлипання скотчу при його розмотуванні;
• рівна, гладенька поверхня основи, яка не деформується при нанесенні клею;
• формостійкість і стабільність характеристик плівки під час зберігання;
• однорідність, прозорість, притискувальні властивості.
Клейкові стрічки одержують нанесенням на полімерну плівку-
основу клейкового покриття двома основними способами:
• рідкого дисперсійного клею зануренням, валками, поливом або ракелем;
• із розплаву полімеру шляхом екструзійного нашарування.
Клей широко використовується для скріплення картонної упаковки, прикріплення різних функціональних елементів, приклеювання етикеток для скляної, полімерної, картонної чи жерстяної тари.
Клей повинен відповідати таким вимогам: надійність клейкового з'єднання, простота у застосуванні, нетоксичність, стабільність властивостей у часі.
Для виробництва клейкових стрічок використовують різноманітні види клею, які можна поділити на 3 групи:
• активуючі органічними розчинниками;
• водоактивуючі;
• теплоактивуючі з постійною липкістю.
Клеї активуючі органічними розчинниками використовують при виготовленні липких стрічок дуже рідко через виділення розчинника. Клейковий шар таких стрічок отримують з використанням натурального і синтетичного каучуку, ізобутилен^ бутилкаучуку.
Водоактивуючі клеї виробляють на основі кісткового клею, декстрину, модифікованого крохмалю. При змочуванні водою вони стають липкими і можуть прилягати до поверхні упаковки.
Термоактивуючі клеї почали використовувати при виготовленні клейкових стрічок відносно недавно. Термоактивований шар виконується із легкоплавких клеїв-розплавів на основі поліолефінів, співполімерів, термополімерів, іономерів, еластомерів. Для виготовлення термоактивуючих клейкових стрічок використовують метод екструзійного нашаровування. При нанесенні на поверхню термоактивуючі липкі стрічки нагрівають, унаслідок чого нанесений клей-розплав стає липким.
Клейкові скотч-стрічки широко застосовуються для скріплення стінок і закривання картонної, паперової та полімерної тари, маркування, декорування і захисту від несанкціонованого відкривання упаковки.
Липкі стрічки переважно наносять вручну, виконуючи операцію маркування, зв'язування, закріплення і герметизації упаковки. Клейкові стрічки з водоактивуючим клеєним шаром перед нанесенням необхідно змочувати вологою губкою або за допомогою спеціального змочуваного пристосування. У масовому виробництві використовують напів-, і автоматичні пристрої для обв'язування банок, барабанів, коробок, ящиків. При цьому на липку стрічку можна наносити маркування із зазначенням дати, артикулу, коду, виробника тощо.

Ви бачите тільки 24% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.