Книжки по товарознавству

Історія розвитку взаємозамінності

Дудніков. Основи стандартизації, допуски, посадки і технічні вимірювання

Перше згадування про стандартизацію і взаємозамінність відно­сяться до стародавніх віків. Так, у стародавньому Єгипті при будів­ництві різних споруд використовувалася цегла постійного розміру, коли для контролю цегли була створена особлива служба.
При будівництві Вавілонської вежі було використано 85 млн. цеглин, які мали однакову форму і розміри. Глазурована блакитна цегла дня облицювання верхнього 15-метрового поверху вежі була виготовлена не тільки постійних розмірів, але і одного кольору, тобто цегла, розчин і колір глазурі були суворо стандартизовані.
Стародавні римляни застосовували принципи взаємозамінності при будівництві водопроводу. Одночасно були встановленні єдині вимоги до розміру діаметру водопровідних труб. Використовува­лись труби діаметром у п'ять пальців, що складало 95 мм. Пору­шення цих вимог суворо каралися, аж до смертної кари.
Розвиток ремесел у середні віки зумовило більш широке засто­сування принципів взаємозамінності.
У ткацькому виробництві були регламентовані ширина тканини і кількість ниток у її основі.
Тільки завдяки застосування принципів взаємозамінності вини­кли типографські способи книгодрукування (встановлення певних форматів друкованих аркушів та розмірів друкарських пристосу­вань). Літери також стали виготовлятися однієї висоти і знайшли взаємозамінність.

Ви бачите тільки 27% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.