Книжки по товарознавству

Вибір системи посадок, квалітету і виду посадок

Дудніков. Основи стандартизації, допуски, посадки і технічні вимірювання

Різноманітні посадки можуть бути призначені конструктором у системі отвору або системі валу. Обидві системи є рівноправними. Для роботи з'єднання не має значення, у якій системі виготовлено сполучені деталі. Вибір системи визначається, як складністю виго­товлення (складання) деталей, так і вартістю виготовлення. Проте система отвору застосовується частіше з таких причин:
- потрібно менше номенклатури ріжучих інструментів (свердел, протяжок, розверток тощо);
- є можливість обійтися меншою кількістю вимірювального ін­струменту (калібри - пробки, мікрометричні та індикаторні нутро­міри тощо).
Усе це робить дешевшим виробництво і ремонт машин, агрега­тів, вузлів. Тому система отвору є економічно вигідна.
Система вала обов'язково застосовується у таких випадках:
1. У конструкціях, коли вали виготовляються із пруткового ма­теріалу без механічної обробки посадочних місць.
При наявності довгих валів, а також трубчастих деталей, особ­ливо тоді, коли на окремих ділянках вала одного номінального роз­міру необхідно розмістити деталі з різними посадками (рис. 10.1). Так, у з'єднанні "бобишка поршня - поршневий палець" повинен бути натяг, а в з'єднанні "втулка верхньої головки шатуна" має бу­ти зазор. Щоб одержати в бобишках натяг, діаметр пальця в зоні бобишок повинен бути більшим від номінального розміру. Для одержання зазору між втулкою верхньої головки шатуна і пальцем потрібно діаметр останнього виконати меншим від номінального. Це означає, що поршневий палець буде ступінчастим, тобто на кін­цях він матиме діаметр більший, ніж у середній частині. Під час складання поршневий палець, проходячи потовщену частиною че­рез втулку верхньої головки шатуна меншого діаметра, роздасть її, і зазор збільшиться. Це зменшить довговічність роботи даного з'єднання. А в системі вала поршневий палець по всій довжині ма­тиме один і той самий діаметр і, проходячи через втулку, не спо­творить характеру посадки з'єднання.

Ви бачите тільки 32% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.