Книжки по товарознавству

Контроль шорсткості поверхні

Дудніков. Основи стандартизації, допуски, посадки і технічні вимірювання

Шорсткість у виробничих умовах оцінюється різними методами. Одним з найпоширеніших є метод порівняння за допомогою зразка шорсткості. Суть цього методу полягає у порівнянні контрольова­ної поверхні з поверхнею спеціально виготовленого еталона - зраз­ка шорсткості. Зразки шорсткості (рис. 24.1) - це металеві пластини з плоскою або циліндричною робочою поверхнею розміром 30x20 мм. Робочу поверхню кожного зразка обробляють одним із таких способів: зовнішнім точінням, внутрішньою розточкою, зен­керуванням, розвірчуванням, струганням, фрезеруванням, шліфу­ванням (круглим, плоским, торцевим або внутрішнім).


Порівняння поверхні деталі і зразка проводять візуально. Надій­ними результатами контролю бувають лише для поверхонь до
Ra= 6,3 мкм. Застосування лупи забезпечує оцінку шорсткості до Ra = 0,32 мкм.
Вибираючи зразки для контролю шорсткості поверхні деталі, потрібно додержувати таких умов:
- зразок має бути виконаним з того самого матеріалу, що й кон­трольована деталь;
- робоча поверхня повинна бути оброблена тим самим методом, що й контрольована поверхня деталі;
- геометрична форма робочої поверхні зразка має відповідати геометричній формі контрольованої поверхні деталі.
Замість зразків шорсткості іноді застосовують готову деталь, шорсткість поверхні якої атестовано спеціальними вимірювальни­ми приладами.
Метод порівняння контрольованої поверхні з поверхнею зразка вимагає певного навику і не гарантує визначення класу шорсткості з високою точністю через відмінності у відчуттях контролерів.
Шорсткість вимірюють контактним методом за допомогою щупових приладів (профілометрів і профілографів, і безконтактними оптичними приладами), подвійними мікроскопами, мікроінтерфе- рометрами та ін.
Профілометр портативний моделі 253 є високочутливим вимі­рювальним приладом для вимірювання шорсткості металевих і не­металевих виробів (пластмаса, скло та ін.) без пошкодження їх по­верхні.

Ви бачите тільки 27% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.