Книжки по товарознавству

Класифікація і токсикологічна оцінка біологічно активних добавок до їжі

Сирохман. Товарознавство харчових продуктів функціонального призначення

Біологічно активні добавки до їжі одержують із визначених видів рослинної, тваринної або мінеральної сировини хімічними чи біологічними способами (рис. 5.1).


Залежно від особливостей складу БАДи до їжі поділяють на три класи: нутріцевтики, парафармацевтики і еубіотики (пробіотики) (табл. 5.3).
Таблиця 5.3
Класифікація біологічно активних добавок (БАД) до їжі


Кінцева мета використання нутрицевтиків— поліпшення харчового статусу людини, зміцнення здоров'я і профілактика ряду захворювань (рис. 5.2).


Завдяки нутрієнтам можна запобігти дефіциту ессенціальних сполук, забезпечити індивідуальні потреби людини залежно від віку, статі, виду навантажень, генетично обумовлених особливостей, фізіологічного браку, екологічних умов проживання. Дуже важливо задовольнити змінені фізіологічні потреби в харчових речовинах хворої людини, посилити стійкість до несприятливих чинників довкілля, домогтись зв'язування і виведення з організму сторонніх й токсичних речовин, направлено змінювати обмін окремих речовин, у тому числі токсикантів.
БАД-нутрицевтики вважаються першими БАД до їжі і характеризуються широким асортиментом. Окремі з них використовуються як у традиційних, так і в продуктах функціонального харчування. Найбільш поширеними є вітамінно- мінеральні БАДи, які включають також есенціальні мікронутрієнти у легкозасвоюваній формі. Ефективною формою БАД є сухий вітамінізований напій «Золота куля». Досить поширені БАДи з високою концентрацією тваринних і рослинних білків та збалансованим амінокислотним складом, які використовуються для збагачення раціону харчування білком і незамінними амінокислотами, зокрема лізином. Розроблені повноцінні, легкозасвоювані, готові сухі білково-жиро-вуглеводно- вітамінно-мінеральні суміші, які містять високу концентрацію яєчних, молочних і соєвих білків з амінокислотним скором вище 100 % і засвоюваністю 95 % — «Фор- тоген 50», «Фортоген 75», «Super Gainers Fuel», «Sypro-dry Beverege»,»Protein Technologies internacional». Ці суміші застосовують для спеціалізованого харчування спортсменів. До білкових харчових сумішей лікувально-профілактичної направленості відносять «Нутризон», «Гепамін», «Вазаламін». їх використовують як лікувальне харчування при захворюваннях печінки і судинної патології.
Поповнюється асортимент БАД, як джерел ессенціальних жирних кислот, ліпідів і жиророзчинних вітамінів.
Для поповнення дефіциту ПНЖК випускаються спеціальні концентрати ПНЖК w-З: «Ейконол», «Ейковіт», «Ейфітол», «Поліен», «Moller's Тгап» та інші. Підсилити активність антиоксидантних систем організму і нормалізувати процес переміщення ліпідів можна за допомогою концентратів «Тонус», «Супертонус», «Вітол», «Мослецитин» та ін. Для профілактики серцево-судинних захворювань розроблені «Віталій Е+», «Бета-каротин у рослинній олії», «Nutra Greens».
Випускають серію БАД, які містять інулін, фруктозу, глюкозу, ксиліт з різними соками ягід і овочів для профілактики діабету, серцево-судинних захворювань.
Запропоновані фірмою Danisco Sweeteners (Франція) таблетки Xylitab FinlacDC, які не містять цукру і характеризуються зменшеною калорійністю замінника цукру, з привабливими напрямками смаку. Представлена полідекстроза Litesse Ultra ТМ, яка входити до складу ванільномолочного напою поряд з фруктозою. Також ця фірма пропонує застосовувати для морозива без цукру низькокалорійні замінники цукру LitesseUltra і Lactit. Вони володіють кремовою структурою і одночасно пробіо- тичними властивостями.
Частина БАД є джерелом макро- і мікроелементів. Значна увага приділена селену, який служить антиканцерогенним фактором їжі.
Розроблена БАД «Біоселен», «Еламін» (екстракт морської водорості ламінарії). Розширюється виробництво складних комплексних вітамінно-мінеральних БАД — «Spirulina blue-green», «Curbdietary Supplement», «Inner-insur», «Stress tab», «Nutra Greens» і інші.
БАД-нутрицевтиками можуть бути модулі харчових речовин з відповідними функціональними, фізіологічними і фізико-хімічними показниками. Прикладами можуть служити білкові модулі у вигляді концентрату молочного білка, що включає жири тваринного і рослинного походження, або вуглеводно-білкові модулі з підсирної сироватки. Перспективними також є модулі — БАД на основі харчових волокон, ферментів, антиоксидантів, вітамінів і мінеральних речовин.
Ведеться розробка і виробництво комплексних систем БАД до їжі. Промисловістю освоєно виробництво «Нутріпауер», «Енріч», «Біттнер», «Слім і трім» та інші, — які включають всі основні види нутрицевтиків— джерела білка, вітамінно- мінеральний і ліпідний комплекс, харчові волокна.
Парафармацевтики — це БАД, які використовуються для регулювання у фізіологічних межах функціональної активності органів та систем організму, що виконують адаптогенні функції, профілактики патогенних станів та допоміжної терапії. Інтегральним показником її біологічної дії вважають підвищення адаптаційних можливостей організму в екстремальних умовах
Парафармацевтиками можуть бути такі мінорні компоненти їжі, як органічні кислоти, біофлавоноїди, ферменти, кофеїн, біогенні аміни, пептиди, деякі олігоцукриди та інші сполуки. Важливе значення надають БАД-фармацевтикам, які забезпечують нормальний стан і функціональну активність мікрофлори кишечника.
Функціональна роль парафармацевтиків направлена на:
• регуляцію в фізіологічних межах функціональної активності органів і систем;
• адаптогенний ефект;

Ви бачите тільки 29% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.