Книжки по товарознавству

Функціональні властивості фруктово-овочевих і олійних культур

Сирохман. Товарознавство харчових продуктів функціонального призначення

Багато фруктів, овочів, насіння олійних культур та продуктів переробки характеризуються функціональними властивостями.
Обліпиху крушиноподібну — як декоративну і плодову рослину вирощують в усій Україні. Плоди використовують для одержання обліпихової олії, споживають у сирому вигляді, сушать, переробляють на варення, повидло, желе, додають у кондитерські вироби, соки, настоянки, лікери.
М'якоть плодів обліпихи містить олію (від 1,7 до 10 %, найчастіше 3—4 5 %) до складу якої входять гліцериди лінолевої, олеїнової, пальмітинової, пальмітолейю- В01, стеаринової та інших жирних кислот; флавоноїди, лейкоантоціани катехіни і флавоноли (ізоромнетин, кверцетин, кемпферол) і флавони; каротиноїди (від 0 31 до 20 мг %), у складі яких є а-, Р- і у-каротини, лікопін, зеаксантин та інші споріднені сполуки; токофероли (2,9—18,4 мг%), p-ситостерин; філохінон (0 8— 15 мг /о), фосфоліпіди; бетаїн; аскорбінова, нікотинова кислоти; інозит фолієва кислота урсолова й олсанолова кислоти, алкалоїд серотонін, кумарини та органічні кислоти (яблучна, винна, щавлева, янтарна).
Плоди обліпихи (свіжі або перероблені) широко використовуються у лікувально-дієтичному харчуванні. їх вживають у випадку виразкової хвороби шлунка, гіпо- й авітамінозах, як загальнозміцнювальний засіб для хворих, які перенесли інфекційні захворювання і тяжкі хірургічні операції.
Соком із свіжих плодів обліпихи змащують ділянки шкіри з ураженнями виразкового характеру, у тому числі спричиненими рентгенівським промінням.
Для посилення терапевтичного ефекту паралельно проводять пероральне лікування (до харчового раціону включають свіжі плоди обліпихи).
Обліпихова олія має протизапальні, бактерицидні, епітелізуючі, гранулюючі та знеболюючі властивості. Всередину обліпихову олію використовують за виразкової хвороби шлунку й дванадцятипалої кишки, променевої терапії раку стравоходу, атеросклерозу. Вона має інгібірувальний вплив на секрецію шлункового соку, патологічні зміни печінки.
Топінамбур традиційно використовують як лікувальний засіб за умов порушення обміну речовин. Споживання топінамбуру сирого або у вигляді продуктів його переробки (соки, нектари, компоти, коктейлі, пюре, джеми, мармелади, дієтичні хлібобулочні, кондитерські й молочні вироби) значно знижує вміст цукру в крові, сприяє зменшенню маси тіла, виведенню з організму ксенобіотиків, іонів важких металів, радіонуклідів.
Біологічні особливості топінамбуру характеризують його як перспективну сировину для створення різноманітних продуктів харчування — лікувальних, профілактичних, функціональних.
Ревінь. Хімічний склад ревеня непостійний і залежить від району вирощування, погодних умов, віку рослини. Встановлено, що вміст сухих речовин і пектину у старих черенках вищий, ніж у молодих, а антоціанів і цукрів — нижчий. У черенках ревеня міститься, г на 100 г їстівної частини: вологи — 94,5, білків — 0,7; цукрози — 5,4 клітковини — 1,0; зольних речовин — 1,0; органічних кислот (у перерахунку на яблучну кислоту) — 1,0, мікроелементів і вітамінів, мг на 100 г; Na — 35; К — 325; Са — 44; Mg — 25; p-каротину — 0,06; вітамінів В1 — 0,01; В2 — 0,06; РР— 0,1; С— 10; Е— 0,2; В6— 0,04; ніацину— 0,1; пантотенової кислоти — 0,08; фолацину— 1,5. У ревені виявлені мікроелементи, мкг/г: Fe— 6,0; Zn — 0,43; Си —*0,58; G — 0,07; Se — 3,0. Щавлева кислота сприяє виведенню із організму радіоактивного цезія-134, володіє бактерицидною дією, бере участь у формуванні приємного смаку продуктів переробки.

Ви бачите тільки 35% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.