Книжки по товарознавству

Характеристика деревини листяних і хвойних порід

Астапова. Матеріалознавство та основи технології переробки природної сировини у непродовольчі товари

Лісні ресурси - запаси деревини, а також хутра (пушини), грибів, лікувальних рослин і ін. Лісами зайнято 3700 млн. га. Це біля 30% суші Земної кулі. Світові запаси деревини складають 357 млрд. м3
Такі важливі поняття, як: лісоведення, лісозаготовча промисловість, лісоматеріали (лісопарк, лісохімія та ін.), доповнюють знання в галузі деревоведення.
Деревина листяних і хвойних порід має високу міцність, легка в обробці й оздобленні, гарну має здібність до склеювання, характеризується високими теплоізоляційними властивостями, стійкістю до дії кислот, газів тощо. Шляхом спеціальної обробки та раціонально збудованого технологічного процесу виготовлення деревинних деталей та вузлів з деревини можна досягти поліпшення механічних властивостей.
В лісах України ростуть численні породи і види дерев, які характеризуються різними властивостями. До фізичної властивостей деревини відносять: колір, блиск, текстуру, вологість, вагу, звукопровідність, теплопровідність, твердість, об'ємну вагу та ін.
За такими властивостями, як об'ємна вага деревину групують:

Самою важкою є деревина залізного дерева Флориди (1,42 г/смЗ) і бакаута (1,35 г/смЗ), самою легкою - деревина бальзи (0,1 г/смЗ). За твердістю деревину поділяють на 3 групи:

Лісні деревинні породи - група рослин 24 класів - листяні і хвойні породи деревини. Хвойні відрізняються від листяних формою листя У хвойних шпильновидне листя, а у листяних порід листя плоскі.
вибір певних порід дерев для використання в господарстві обумовлено їх технічними властивостями. З хвойних порід найбільше значення мають: сосна, ялина, кедр, модрина, піхта та ін.
їхня деревина характеризується прямошаруватою будовою, невисокою об'ємною масою, високою стійкістю до гниття й механічною Міцністю, а також легкістю обробки. Сосна, кедр, модрина, тис, яловець відносяться до ядрових порід; ялина - до заболонного зі спілою деревиною.
Сосна є розповсюдженою породою, широко застосовується в будівництві (у виді круглого лісу й пиломатеріалів), для виготовлення столярних виробів, каркасів окремих предметів меблів, виробництва фанери, тари, целюлози, паперу тощо.
Заболонна деревина сосни жовтувато-білого кольору, ядрова - від розуватого до бурувато-червоного. На всіх розрізах добре помітні річні шари й пізня деревина. Серцевинні промені не помітні. Властивості її залежать від району виростання, кращою вважається деревина північних районів. Деревина сосни багата смолистими речовинами, що обумовлює високу стійкість до гниття, але утрудняє обробку поверхні без попереднього обезсмолювання. Сосна, що виростає на високих піщаних місцях (рудова), має дрібношарову деревину і з широким ядром. У сосни, що виростає на глинистих ґрунтах (мяндової), широкошарова будова, широка заболонь і слабко помітне ядро.
Листяниця має вузьку світлу заболонь, яскраво виражене ядро червонясто-бурого кольору, добре помітні річні шари, пізню і ранню деревину. Пізня частина деревини добре розвинена, містить багато смолистих речовин. Серцевинні промені не помітні. Деревина лис- тяниці характеризується високою стійкістю до гниття й механічною міцністю (приблизно на 30% вище, ніж сосни), тому вона широко застосовується в будівництві, у тому числі гідротехнічному. Після відбілювання деревину модрини у вигляді струганого шпону використовують у виробництві меблів. Відбілюють її 20%-ним розчином перекису водню, в результаті чого вона здобуває чітку текстуру і приємний сіруватий відтінок. Вибілена модрина, оброблена нарами чи водяними розчинами аміаку, здобуває зеленувато-коричневий колір із сіруватим відтінком. Однак підвищений зміст смоли і твердість утрудняють її обробку. Особливістю цієї деревини є велике розходження між усушкою в радіальному й тангентальному напрямках, що приводить до утворення тріщин при сушінні.

Ви бачите тільки 26% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.