Книжки по товарознавству

Природні паливно-енергетичні сировина й матеріали

Астапова. Матеріалознавство та основи технології переробки природної сировини у непродовольчі товари

Хімічна енергія палива є основним джерелом енергії на Землі. За рахунок природного викопного палива (речовин, що при спалюванні виділяють значну кількість теплоти) одержують до 80% усієї споживаної енергії.
На рисунку 2.2 приведена класифікація природного палива, як видно, паливо умовне підрозділяється на енергетичне (для одержання теплової й енергетичної енергії), технологічне (для використання у випалювальних, плавильних і інших печах і як сировину для хімічної промисловості) і комплексне (паливо, що попередньо піддають технологічній обробці з метою виділення з нього коштовних речовин, використовуваних як сировини для хімічної промисловості, а залишковий продукт використовується як енергетичне паливо).
За максимальною температурою при згоранні паливо буває високої жаровиробничості (природний газ, нафтопродукти, кам'яне вугілля) і зниженої жаровиробничості (буре вугілля, торф, дрова).
Основними видами твердого палива є деревина, торф, пальні сланці, викопне вугілля (буре й кам'яне) і штучне тверде паливо (деревне вугілля, кокс, напівкокс і брикети).
Деревне паливо - дрова й відходи лісозаготівель і деревообробки. Дрова з берези, бука, сосни, ялини, кедра й інших видів деревини використовуються для опалення, сухої перегонки й вуглеспалення.
Деревинне вугілля як паливо використовується в домашніх процесах, у кузнецькій справі при термічній обробці металів, у побуті - самоварах, утюгах тощо. У зв'язку з пористою поверхнею використовується в хімічній промисловості як всмоктувач газів, парів, при очищені води. Деревинне вугілля гарно горить без диму й полум'я, в ньому нема сірки.

Деревинне вугілля одержують шляхом нагріву в спеціальних пі чах деревини дубу, берези та ін. без доступу повітря. Деревинне гілля повинно мати велику міцність, не роздавлюватися, при падінні давати дзвінкий звук, мати високу пористість.
Для побутових потреб фасується в паперові пакети.
Буре вугілля - продукт слабо метаморфіцованих рослинних залишків. Розділяють буре вугілля на землисте (молоде) й щільщ (старе). Різновидом бурого вугілля є лігніти, які зберегли деревинні структуру. Буре вугілля використовується як паливо і як сировині для здобуття напівкоксу і газу. Це вугілля має у складі 60-75 % воду, 5-6 % водоводу. Виділяє при згоранні велику кількість летючий речовин.
Здобувають буре вугілля (землисте-молоде) у правобережної України, Уралі та ін.
Існує декілька класів цих вуглів залежно від величини й розмірі! кусків:

БК, БО, БМ використовуються в топках паровозів, інші - БН, БР - у електростанціях для спалювання у вигляді пилу. Для побуту він використовується у вигляді брикетів паливних. Основні показники якості бурого вугілля - вологість, сірка, теплота горіння.
Кам'яне вугілля - продукт глибокого розкладу та змін рослинних останків у доісторичну епоху. Це надважливий вид палива - тверда, плотна маса чорного, чорно-сірого кольору з блискучою матовою поверхнею. Під впливом різних геологічних факторів (температури й тиску) виникає метаморфізм углів (торф). До складу кам'яного вугілля входять: С, Н2, N, S. У зв'язку з великій кількості 75-90 % водоводу він має високу теплотворну властивість. Теплотворна здатність, ккал/кг:
Торф - 5400 Буре вугілля - 6700 Кам'яне вугілля - 8900 Антрацит - 8350.
По розміру кусків кам'яне вугілля розділяють на класи: крупний (К), горіх (О), мілкий (М), насіннячко (Н), рядовий (Р). Слід знати, що при уловному позначенні кам'яного вугілля, спочатку вказується марка, а потім клас, наприклад, ДК - довгопламяний крупний; ГО - газовий горіх; ПСР - паровично-спікаючий рядовий тощо.
Показники якості встановлюються для різних басейнів. Найважливіші кам'яновугільні басейни - Донецький.
До рідкого й газоподібного палива відносять природні горючі гази, які як паливо в побуті й техніці добувають з надр Землі. Вони складаються: 20-99,9 % вуглеводородів (метан, етан, пропан та ін.). Залягають вони на глибіні 800-2000 м, часто їх місце народження там, Де і нафтові. За допомогою бурових скважен їх добувають і передають по трубам. Найважливішими характеристиками природних газів є: кількість тепла при згоранні 1 м3 або 1 кг, температура горіння, температура запалювання, швидкість згорання, межа розпалювання.

Ви бачите тільки 43% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.