Книжки по товарознавству

Вітаміни

Єгоров. Технологія виробництва преміксів

Вітамінами (від лат. Vita - життя) називають складні низькомолекулярні органічні сполуки - біорегулятори, які необхідні для нормальної життєдіяльності організму тварини в дуже малій кількості. Вони прискорюють ріст і розвиток, підвищують продуктивність, загальний тонус тварин, активізують діяльність ряду фізіологічних систем. Вітаміни не синтезуються в організмі тварин або синтезуються недостатньо. Ендогенний синтез деяких з вітамінів здійснюється за рахунок мікрофлори тонкої кишки, проте їхня кількість недостатня для задоволення потреб тварин.
Серед дослідів, що проклали шлях до відкриття вітамінів, особливо виділяються праці петербурзького лікаря М.І. Луніна, який у 1880 р. експериментально довів, що, крім білків, вуглеводів, жирів, солей та води, для нормального росту, розвитку та самого життя тварини необхідні особливі речовини невідомої природи, які входили до складу природних продуктів харчування.
Пізніше, в 1912 p., польський біохімік К. Функ назвав ці речовини вітамінами.
При правильному застосуванні вітамінів з урахуванням умов, які забезпечують підвищення їхньої ефективної дії (ступінь активності, дози залежно від віку та виду тварини, балансування раціонів за вітамінами та ін.), можна добитися прискорення росту молодняка великої рогатої худоби та свиней при їх вирощуванні та відгодівлі, підвищення несучості птиці та молочної продуктивності корів. Нестача або надлишок вітамінів у раціоні негативно позначаються на стані тварин та проявляються в погіршенні апетиту, слабкості, виснаженні та зниженні їх продуктивності. При нестачі вітамінів в організмі у тварин порушується обмін речовин та відгворювальні функції, погіршується якість молока, м'яса, яєць; тварини хворіють (на авітаміноз, рахіт та ін.). Тому важливо, щоб раціони тварин були збалансовані за вітамінним складом згідно з їхнім віком, продуктивністю та фізіологічним станом.
Слід враховувати, що в зимовий період потреба тварин у вітамінах вища, ніж у літній (при утриманні на пасовищі або в разі годування вдосталь зеленими кормами). При промислових методах ведення тваринництва особливо велике значення має застосування комбікормів, збагачених вітамінами. Застосування таких комбікормів повністю задовольняє потреби тварин у вітамінах, які впродовж року знаходяться в закритих приміщеннях в умовах штучного мікроклімату.
Класифікація вітамінів грунтується на їх розчинності в жирах або воді. До групи жиророзчинних відносять вітаміни A, D, Е, К, а до розчинних у воді - вітаміни групи В (Вь В2, В3, В4, В5, В6, Ві2 та ін.) та С, які в незначній мірі резервуються в організмі. Зараз відомо понад ЗО вітамінів, але тільки 14 з них виробляються промисловістю та застосовуються для збагачення кормів. Одними з найбільших виробників вітамінів у світі є такі компанії, як Hoffman-La-Roche (Швейцарія), Adisseo (колишня компанія Rhone-Poulenc, Франція) та BASF (Німеччина) та ін, Співвідношення обсягів виробництва різних вітамінів у світі показано на діаірамі (рис.2,1).
Ретиноли (вітамін А) називають вітамінами росту, оскільки їх нестача призводить до зупинки росту тварин. Ретиноли поліпшують обмін речовин, підвищують стійкість до інфекційних хвороб, € регуляторами залоз внутрішньої секреції, виконують інші важливі функції.


Вітамін А є захисною речовиною для всієї ектодерми і відіграє важливу роль у розвитку, захисті й регенерації шкірного покриву та слизових оболонок. Особливе значення вітамін А має для зору. У цьому процесі ретинол у сітчзтці ока утворює рети- надь, який, зв'язуючись із залишком лізинового білка опсина, утворює альдимін і, тим самим, формує світлочутливий рецептор родопсин. Цей світлочутливий рецептор має важливе значення для сутінкового і нічного зору. Крім того, вітамін А відіграє суттєву роль у процесі росту, розвитку кістяка і формуванні плодовитості тварин. Більш високі дози вітаміну А сприяють збільшенню утворення антитіл і підвищенню резистентності організму,
Нестача вітаміну А призводить до порушень росту і формування кісткової системи, до багатьох тяжких хвороб: патологічних змін у слизових оболонках, виділення з очей та носа, помутніння роговиці, нічної сліпоти. Крім того, нестача цього вітаміну спричинює підвищену сприйнятливість до хвороб, найчастіше при авітамінозі А спостерігаються порушення відтворювального циклу (відсутність здатності до зачаття, стерильність, пороки розвитку плода).
Тварини добре переносять відносно високі дози вітаміну А. Залежно від виду тварин багаторазове введення вітаміну А в дозах від 5000 до 10000 МО на 1 кг маси тіла на добу не спричинює побічних явищ. Отруєння препаратом з можливим смертельним результатом може настати при багаторазовому введенні вітаміну А в дозах 100 000 МО і більше на 1 кг маси тіла тварини.
У рослинних зелених кормах, особливо в люцерні, є найважливіший з провітамінів А - Р-каротин. Каротиноїди сприяють забарвленню жовтка яєць та пігментації шкіри й ніг курчат бройлерів, тканин м'яса риб і креветок. Склад ретинолів та каротиноїдів у курячих яйцях характеризуює їхню якість.
Залежно від ступеня і тривалості дефіциту p-каротину можуть проявитися такі ознаки недостатності: відсутність здатності до запліднення, загибель ембріона, ранній викидень, підвищена сприйнятливість стосовно хвороб росту та інфекційних хвороб.
В організмі великої рогатої худоби, коней, свиней та "овець близько 1/6 наявного в організмі p-каротину утилізується у вигляді вітаміну А (1,8 мкг P-каротину еквівалентно приблизно 0,3 мкг ретинолу, або І МО вітаміну А). В організмі курей та індиків засвоюється приблизно 1/3 частина P-каротину. Коти не здатні перетворювати Р-каротин у вітамін А, тому вони потребують збагачення кормів вітаміном А.
На відміну від p-каротину синтетичні ретиноли всмоктуються значно краще. Тому для збагачення преміксів і комбікормів широко застосовують синтетичні ретиноли, які повинні одержувати всі види тварин.
Ретиноли належать до групи жиророзчинних вітамінів. Ре- тинол-ацетат являє собою білі та блідо-жовті кристали, температура плавлення яких - близько 53-57°С. Температура плавлення ретинол-пальмітату 28-29°С. Ретинол-ацетат нестійкий при зберіганні, легко окислюється киснем повітря. Ретинол-пальмітат при зберіганні більш стійкий.
Мікроелементи - марганець залізо та інші, а також жири, які входять до складу преміксів і комбікормів, спричинюють руйнування ретинолів.
За одиницю активності вітаміну А прийнята 1 міжнародна одиниця (МО), яка відповідає 0,3 мкг ретинолу, або 0,344 мкг чистого ретинол-ацетату, що еквівалентно 0,36 мкг чистого ретинол-пропіонату, або 0,55 мкг чистого ретинол- пальмітату, або 1 одиниці ISP.
Мікровіт А. Це мікрогранульована стабілізована форма ретинолу призначена для введення до складу преміксів і комбікормів. Препарат являє собою сухий, сипучий, тонкодисперсний (до 0,5 мм) однорідний порошок від жовтого до темно-коричневого кольору. Вміст вітаміну А в мікровіті може бути 250, 325 або 500 тис. МО в 1 г (± 10%), термін дії препарату (при зберіганні в упаковці) становить 12 міс за умови дотримання правил зберігання.
Мікрогранули захищені полімерними покриттями, до складу яких входять декстрин, лактоза, полівініловий спирт (ПВС), желатин, крохмаль та інші речовини (рис. 2.2).
Компанії Hoffman-La-Roche (Швейцарія), Adisseo (Франція) та BASF (Німеччина) випускають для тваринництва кормові препарати ретинол-ацетату у вигляді сухого порошку з активністю 650 тис. МО/г під торговою маркою Мікровіт™ А Супра 650 (Adisseo), з активністю 500 тис. МО/г під торговими марками Мікровіт™ А Супра 500 (Adisseo), Ровімікс™ А 500 Р нерозчинний в воді та Ровімікс™ А 500 W водорозчинний порошок (Hoffman- La-Roche), а також Лутавіт™ А 500 плюс, Лутавіт™ А 1000 плюс, Лутавіт™ A 500S, Лутавіт™ A/D3 500/100 плюс (співвідношення вітаміна А і вітаміна D3 - 5:1), Лутавіт™ АЯ>3 1000/200 плюс (BASF). Гарантійні терміни зберігання активності препаратів вітаміну - 12-15 міс.
Мікрогранули вітаміну А являють собою сферичні частинки, покриті оболонкою, яка повністю перетравлюється в організмі тварин. Сферичні частинки мікрогранульованого вітаміну А мають однакові розміри, що сприяє високій однорідності їх розподілення в складі преміксів та комбікормів.

Мікрогранули містять мікрокраплини вітаміну А. Надходження вітаміну А у вигляді мікрокрапель забезпечує швидке та ефективне всмоктування його в кишках. Такий препарат стабільний при кімнатній температурі. Його активність зберігається протягом 12 міс (97,3-96,5% від початкової). За даними фірми Adisseo, мікрогранульований вітамін А стабільний в усіх типах преміксів: через 6 міс зберігання його активність становила 98,5 % від початкової в складі «агресивного» преміксу, 95 % - у суміші з мікроелементами та 94,7 % у суміші з холінхлоридом. Втрата активності мікрогранульованого вітаміну А при гранулюванні комбікормів не перевищує 10 %, при здрібненні сумішей та комбікормів у валкових здрібнювачах та молоткових дробарках втрати вітаміну А не спостерігається.
КальциФеооли (вітамін D). Найважливішими з кальцифе- ролів є D2 (ергокальциферол) та D3 (холекальциферол). Це основні протирахітні препарати.
Кальциферол регулює метаболізм кальцію і фосфору, зокрема поліпшує всмоктування кальцію і фосфору в кишках, контролює включення кальцію і фосфору в кісткові тканини, підвищує швидкість обміну кальцію і фосфору. Вітамін D особливо важливий, якщо раціон недостатній за вмістом кальцію чи фосфору, або співвідношення кальцію і фосфору в раціоні не є оптимальним. Кальцифероли сприяють росту кісток, створенню шкаралупи яєць, регулюють склад солей кальцію в крові.
Тривалий дефіцит кальциферолів призводить до порушення метаболізму кальцію і фосфору, порушення окостеніння хрящової тканини скелету (рахіт), руйнування мінеральних речовин, що формуються в кістах (остеомаляція), деформації кісток і суглобів, порушення росту, ламкості кісток. У дорослої птиці їх дефіцит призводить до зниження несучості, при цьому грудна кістка стає м'якою, а кістки ніг та крил ламкими; зменшується товщина шка- рлупи яєць; значно знижується виводимість курчат.
В кормах рослинного та тваринного походження кальцифероли трапляються в дуже невеликих кількостях.
В організмі тварин біосинтез вітамінів триває в шкірі під дією ультрафіолетового опромінення. Потреба у вітаміні D залежить від вмісту кальцію і фосфору в кормах. При дефіциті або неправильному співвідношенні кальцію і фосфору в кормах, потреба тварин у вітаміні D3 зростає. Залежно від виду тварин і стадії продуктивності потреба у вітаміні D3 становить від 1000 до 5000 МО вітаміну на 1 кг комбікорму. Високі, нефізіологічні, дози препарату спричинюють інтоксикацію. Вітамін D3 повинен надходити у вигляді добавок до корму, якщо тварини не знаходяться на випасі. При цілодобовому утримуванні тварин та птиці в закритих приміщення природні джерела вітамінів можуть не враховуватися і вся потреба організму в кальциферолах повинна покриватися за рахунок внесення їх до складу комбікормів. Втрати вітаміну D3 в сумішах відбуваються при високому вмісті мікроелементів і теплового впливу.
Ергокальциферол (вітамін Ш одержують шляхом опромінювання ультрафіолетовими променями ергостерина, вилученого з пекарських дріжджів.
ХолікальдиФерол (вітамін Ряі дуже чутливий до кисню повітря. Біологічна активність кальциферолів не однакова по відношенню до різних видів тварин. Протирахітна активність холі- кальциферолу в тварин майже в ЗО разів більша, ніж активність ергокальциферола у птиці, тому в комбікормовій промисловості застосовують більш універсальні препарати вітаміну D3.
За одиницю активності вітаміну D3 прийнята 1 міжнародна одиниця (МО), яка відповідає 0,025 мкг чистого вітаміну D* Один грам препарату цього вітаміну має активність від 500 тис. до 40 млн МО і застосування такого високоактивного препарату безпосередньо для приготування преміксів або комбікормів неможливе.
Раніше в Україні для потреб тваринництва застосовували товарну форму вітаміну D3 у вигляді комплексу холікальциферо- лу з холестерином. Цей комплекс називають відехолом. Він являє собою олійну суміш, але при виробництві преміксів перевагу віддають сипким формам вітамінних препаратів.

Ви бачите тільки 28% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.