Книжки по товарознавству

Консультативний комітет з одиниць (ККО)

Саранча. Метрологія, стандартизація, відповідність, акредитація та управління якістю

До середини XX ст. на основі метричної системи мір і ваги увійшло до застосування багато нових одиниць, у тому числі й галузевих. Це значно ускладнило їх вивчення і застосування. Так, у фізиці утвердилася система сантиметр-грам-секунда-Ампер (система Джорджі) при раціоналізованій формі рівнянь, в інженерній справі — система метр-кілограм-сила-секунда (технічна система одиниць) з додатком одиниці маси системи МКС — кілограма, в теплотехніці — ця сама система, але з додатком градуса Цельсія як одиниці температури і калорії — кількості теплоти. Крім того, цієї системи ніде суворо не дотримувались, до того ж використовували різні позасистемні одиниці, які мали вузькогалузеве застосування (кінська сила, кіловат-година, бар та ін.). Тому постало питання про створення єдиної практичної системи одиниць.
У 1948 р. це питання було розглянуто на IX ГКМВ, яка прийняла рішення про розроблення рекомендацій щодо встановлення практичної системи одиниць, яку могли б прийняти усі країни, що підписали Конвенцію. З цього часу справа становлення міжнародної системи одиниць почала швидко просуватись.
На X ГКМВ (1954 р.) прийнято шість основних одиниць системи: метр, кілограм, секунда, ампер, градус Кельвіна і канделу. Одночасно МКМВ виділив зі свого складу комісію по системі одиниць, яка й підготувала пропозиції, які розглядались на наступній XI ГКМВ (1960 p.).
На XI ГКМВ прийнято шість основних, дві додаткові (радіан і стерадіан) і 27 похідні одиниці системи, 12 десяткових додаткових префіксів для позначення кратних і часткових одиниць, а самій системі надано найменування: повне — Systeme International d'Unites (Міжнародна система одиниць), скорочене — SI.
З цього часу (1961 р.) держави, які підписали Конвенцію, почали включати Міжнародну систему одиниць у свої законоположення про одиниці. В СРСР було затверджено ГОСТ 9867-61 «Международная система единиц» і встановлено російську транскрипцію скороченого найменування системи — CI (SI).
Створення Міжнародної системи одиниць стало стимулом для країн, які ще не перейшли на метричну систему. Так, у 1965 р. уряд Англії прийняв рішення про відмову від британської системи мір.
Потім аналогічне рішення прийняли Австралія, Канада та деякі інші країни.
З появою SI відкрилась можливість уніфікувати одиниці, які застосовуються в міжнародних рекомендаціях і стандартах.
Рішення ГКМВ відкрили подальший розвиток SI. На XII ГКМВ (1964 р.) відмінено визначення літра як особливої одиниці об'єму, рівної об'єму хімічно чистої води масою 1 кг при її максимальній густині і нормальному атмосферному тиску, і встановлено, що слово «літр» можна використовувати як особливе найменування кубічного дециметра, за винятком випадків відображення результатів вимірювань високої точності. До переліку десяткових префіксів включені фемто (множник 10~15) і атто (множник 10~18).

Ви бачите тільки 40% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.