Книжки по товарознавству

Штангенінструменти

Саранча. Метрологія, стандартизація, відповідність, акредитація та управління якістю

Штангенінструменти — це універсальні вимірювальні засоби, що застосовуються на машинобудівних і ремонтних підприємствах. їх використовують для вимірювань високоточних розмірів (8-й квалітет і нижче), розмітки деталей та інших робіт. Метод вимірювання штангенінструментами - прямий, який дає дійсне значення величини.
До штангенінструментів належать штангенциркуль, штангенглибиномір і штангенрейсмус. Усі види штангенінструментів мають штангу, на якій нанесено основну шкалу (міліметрові поділки), і відліковий пристрій з ноніусом (допоміжною шкалою) для відліку цілих і дробових величин з ціною поділки штанги 0,1 і 0,05 мм.
Штангенциркулі призначені для вимірювання зовнішніх і внутрішніх розмірів до 2000 мм. Є також штангенциркулі спеціального призначення для вимірювання канавок на зовнішніх і внутрішніх поверхнях, проточок, пазів, відстані між осями отворів малих діаметрів і стінок труб.
Штангенциркулі виготовляють таких типів (за ГОСТ 166-89):
I — двосторонні з глибиноміром (рис. 8.1);
І-І — односторонні з глибиноміром з вимірювальними поверхнями із твердих сплавів (рис. 8.2);
II — двосторонні (рис. 8.3);
III — односторонні (рис. 8.4).
Допускається оснащати штангенциркулі пристосуваннями або допоміжними вимірювальними поверхнями для розширення функціональних можливостей (вимірювання висот, уступів і т.ін.).


Рис. 8.1. Штангенциркуль двосторонній з глибиноміром: 1 — штанга; 2 — рамка; 3 — затискувач; 4 — ноніус; 5 — робоча поверхня штанги; 6 — глибиномір; 7 — губки з кромочними вимірювальними поверхнями для вимірювання внутрішніх розмірів; 8 — губки з плоскими вимірювальними поверхнями для вимірювання зовнішніх розмірів; 9 — шкала штанги


Рис. 82. Штангенциркуль односторонній з глибиноміром з вимірювальними поверхнями із твердих сплавів:
1 - штанга; 2 - рамка; З - затискувач; 4 - ноніус; 5 - робоча поверхня штанги; 6 — глибиномір; 7 — губки з плоскими вимірювальними поверхнями для вимірювання зовнішніх розмірів; 8 - шкала штанги


Рис. 83. Штангенциркуль двосторонній: 1 - штанга; 2 - рамка; 3 - затискувач; 4 - ноніус; 5 - робоча поверхня штанги; 6 - улаштування тонкої установки рамки; 7 - губки з кромочними вимірювальними поверхнями для вимірювання зовнішніх розмірів; 8 - губки з плоскими і циліндричними вимірювальними поверхнями для вимірювання зовнішніх і внутрішніх розмірів відповідно; 9 - шкала штанги


Рис. 8.4. Штангенциркуль односторонній: 1 — штанга; 2 — рамка; 3 — затискувач; 4 — ноніус; 5 — робоча поверхня штанги; 6 — губки з плоскими вимірювальними поверхнями для вимірювання зовнішніх розмірів; 7 — губки з циліндричними вимірювальними поверхнями для вимірювання внутрішніх розмірів; 9 — шкала штанги
Зараз виготовляють штангенциркулі з коловою шкалою відліку (рис. 8.5) або цифровим відліковим пристроєм (рис. 8.6).


Рис. 8.5. Штангенциркуль з коловою Рис.8.6. Штангенциркуль з цифровим відліковим
шкалою відлікового пристрою: пристроєм: 1-цифровий відліковий пристрій;
1 — колова шкала відлікового пристрою; 2-штанга; 3-рамка
2 - штанга; 3 - рамка;
4- шкала штанги
Діапазон вимірювань, значення відліку з ноніуса, ціна поділки колової шкали і крок дискретності цифрового відлікового пристрою штангенциркулів повинні відповідати поданим у табл. 8.1.
Таблиця 8.1
Лінійні розміри діапазону вимірювання


1. Нижня межа вимірювання у штангенциркулів з верхньою межею до 400 мм встановлена для вимірювання зовнішніх розмірів.
2. У штангенциркулів типу 1-І діапазон вимірювання відноситься тільки до вимірювань зовнішніх розмірів і глибини.
3. Верхня межа вимірювання штангенциркулів типів І та 1-І повинна
бути не більшою ніж 300 мм.
4. Допускається виготовляти штангенциркулі з роздільними ноніусами або шкалами для вимірювання зовнішніх і внутрішніх розмірів.
5. Допускається виготовляти штангенциркулі типу III з поверхнями для вимірювання зовнішніх розмірів із твердого сплаву (твердий сплав за ГОСТ 3882).
Приклад умовного позначення штангенциркуля типу II з діапазоном вимірювання 0-250мм і значення відліку за ноніусом 0,05 мм:
Штангенциркуль ШЦ-ІІ-250-0,05 ГОСТ 166;
Те саме для штангенциркуля типу І з діапазоном вимірювання 250-630 мм і значенням відліку за ноніусом 0,1 мм, класу точності 1;
Штангенциркуль ШЦ-ІІ-250-630-0,1-1 ГОСТ 166;
Те саме для штангенциркуля типу І з діапазоном вимірювання 0-150 з ціною поділки колової шкали 0,02 мм;
Штангенциркуль ШЦК-І-150-0,02 ГОСТ 166.
Штангенциркулі типів II і III, укомплектовані пристроєм для розмітки, слід оснащувати пристроєм для тонкої установки рамки (див. рис. 8.3).
Для тонкої установки рамки допускається застосовувати мікрометричну подачу.
Виліт губок І1 і L2 для вимірювання зовнішніх розмірів і виліт губок L1 для вимірювання внутрішніх розмірів повинен відповідати вказаним у табл. 8.2 (рис. 8.1-8.4).
Таблиця 8.2
Межа допусків похибки штангенциркулів

Ви бачите тільки 26% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.