Книжки по товарознавству

Стандартизація

Саранча. Метрологія, стандартизація, відповідність, акредитація та управління якістю

Державна стандартизація є головним стовпом для всіх без винятку напрямів нашої діяльності: метрології, сертифікації, держнагляду і захисту прав споживачів.
Національна технічна нормативна база України складається з понад 22 тис. стандартів. За кількісними показниками вона цілком відповідає рівню розвинутих країн. Але залишається головна її вада — недостатня оновлюваність (переважна їх більшість не переглядалася понад 10 років) і низький рівень гармонізації з міжнародними нормами (10%). Для порівняння: показник гармонізації стандартів становить у РФ 37%, а у Великій Британії та Німеччині — 70%.
За минулий рік прийнято близько 500 стандартів, ідентичних міжнародним. Багато це чи мало? На це питання можна відповісти так: залежно від того, з чим порівнювати. Це майже в 2 рази більше, ніж за всі попередні 10 років, але недостатньо, щоб вийти на обов'язковий рівень гармонізації (8 тис., або 80% від загальної кількості діючих європейських стандартів) для отримання асоційованого членства в ЄС у термін, визначений Президентом України.
Планом державної стандартизації на 2001 р. було передбачено розробити 1395 проектів стандартів, гармонізованих з міжнародними і європейськими, і 11 проектів технічних регламентів. Це був найамбітніший план за всю 10-річну історію існування нашого Комітету.
Станом на 1 січня 2002 р. було практично розроблено 855 проектів стандартів, решта (540) також знаходилась на виході. Проте через недофінансування (при планових видатках на роботи з гармонізації 8,5 млн грн згідно з Законом про Держбюджет на 2001 рік фактично було виділено 4,112 млн грн) план не був виконаний у повному обсязі.
У результаті перед розробниками стандартів утворився борг Комітету за виконані роботи.
Який вихід із ситуації, що склалася? У бюджеті України на цей рік на гармонізацію національних стандартів передбачено 4,5 млн грн (50% від минулорічного). За таких умов план державної стандартизації на 2002 р. формувався головним чином за рахунок незавершеної тематики минулого року.
Включення нових тем до плану можливе лише за умови їх фінансування іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, територіальними центрами та органами з оцінки відповідності. Як і в минулому році, за державні кошти будуть фінансуватися тільки основоположні та термінологічні стандарти і стандарти, застосування яких стане обов'язковим через посилання на них у технічних регламентах. Решту національних стандартів потрібно буде приймати відповідно до існуючої міжнародної практики методом «повідомлення» чи «обкладинки». Справа для нас нова, але, сподіваємось, не буде дуже складною.
Інша проблема - незадовільний рівень розроблення національних стандартів галузевими міністерствами і відомствами, які за минулий рік спромоглися профінансувати лише 32 стандарти. Особливо турбує те, що в міністерствах і відомствах до останнього часу не було галузевих планів стандартизації. З урахуванням того, що в Державному бюджеті на 2002 р. вперше передбачено для міністерств цільове фінансування для розроблення стандартів (близько 4 млн грн, в тому числі Мінагрополітики - 1,5 млн грн, Мінпромполітики - 450 тис. грн), ми розраховуємо на більш вагомий їхній внесок у цю загальнодержавну справу та започаткування галузевих програм зі стандартизації, насамперед для експорто-спроможних галузей: харчової, машинобудівної, телекомунікаційної тощо.

Ви бачите тільки 36% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.