Книжки по товарознавству

Обладнання для транспортування і зберігання молока

Єресько. Технологічне обладнання молочних виробництв

Для транспортування молока використовується переважна автомобільний транспорт. Молоко транспортують в молокоцистернах ємністю 900 л, 1800 л, 3700 л, 13500 л, 15500 л, встановлених на шасі автомобіля або причепа відповідної вантажопідйомності.
Ємності невеликої місткості (3000 л) циліндричної форми, великої місткості — еліптичної. Цистерни виготовляють з нержавійної сталі та листового алюмінію, вони розділені перегородками для зменшення сили інерції молока при зміні швидкості руху автомобіля.
Зовнішня поверхня покрита термоізоляційним матеріалом і облицьована кожухом з тонкого сталевого листа. Для миття і огляду робочої поверхні в кожній секції встановлений люк, що герметично закривається кришкою із ущільнювальною прокладкою.
Заповнюється автоцистерна молоком за рахунок вакууму, що створюється всмоктувальним колектором двигуна автомобіля або насосом, встановленим на місці збирання молока. Секції заповнюються через молокопроводи знизу для запобігання утворенню піни.
Максимальний рівень заповнення цистерни молоком встановлюється контактним сигнальним пристроєм поплавкового типу. Цистерни спорожняються самотечійно, під дією стиснутого повітря або за допомогою самовсмоктувального насоса.


Рис. 1. Схема автомобільної транспортної цистерни:
1 — місткість; 2 — термоізоляція; 3 — кожух; 4 — люк-лаз; 5 — клапани.
Для зберігання молока на молочних заводах використовуються горизонтальні або вертикальні резервуари місткістю від 6 т до 100 і 250 т.
Загальною вимогою до конструктивного виконання ємності є забезпечення зберігання якості молока на протязі тривалого часу. До параметрів якості належать температура, кислотність і рівномірність розподілу жирової фази.
Резервуари вертикального і горизонтального типу являють собою циліндричну ємність і складаються з внутрішнього корпусу, виготовленого з нержавійної сталі чи алюмінієвого листа, і зовнішнього — з листової сталі. Простір між корпусами заповнений термоізоляційним матеріалом.
У верхній частині резервуару розміщено мийний пристрій, датчик верхнього рівня, повітряний клапан.
Повітряний клапан служить для виходу повітря під час заповнення резервуару й надходження його під час спорожнення.
В нижній частині резервуару знаходяться давач нижнього рівня і перемішувальний пристрій.
На передньому днищі горизонтальних резервуарів і в центральній частині вертикальних резервуарів розміщений люк.


Рис. 2. Вертикальна ємність для зберігання молока:
а) вертикальна ємність: 1 — внутрішня ємність; 2 — ізоляція; 3 — обшивка; 4 — підставка; 5 — мішалка; 6 — електродвигун;
б) мішалка шнекового типу: 1 — корпус; 2 — кришка; 3 — чепцеве ущільнення; 4 — редуктор; 5 — електродвигун; 6 — шнек мішалки; 7 — потокове кільце.
Резервуари великої ємності (В2-ОХР-50 і В2-ОХР-100) відповідно 50 т і 100 т молока встановлюються ззовні будівлі і можуть експлуатуватися при температурі зовнішнього повітря від -25 до 38 °С.
Ємність являє собою вертикальний двостінний циліндр з плоским днищем, виконаний із нержавійної сталі, міжстінний простір якого заповнено термоізоляційним матеріалом.
Патрубок наповнення-зливу знаходиться в нижній частині ємності. Корпус ємності має штуцери для встановлення датчиків контрольно-вимірювальних приладів, а також труби для перемішу-вального і мийного пристроїв. Рівень молока визначається автоматично. Молоко перемішується відцентровим насосом і двома струминними насадками, встановленими на різній висоті. Ємність має вертикальну драбину для виходу на верхнє дно. На кришці верхнього люку встановлений повітряний клапан для з'єднання внутрішньої порожнини місткості з атмосферою, а також світильник.
Основні розрахунки
Вихідними даними до розрахунку цистерн і ємностей для зберігання є необхідні ємність і пропускна здатність, а також зміна температури протягом терміну зберігання, ефективне перемішування.
Об'єм ємностей F(m3) визначають за формулою:

Ви бачите тільки 36% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.