Книжки по товарознавству

Обладнання для гомогенізації в молочній промисловості

Єресько. Технологічне обладнання молочних виробництв

Гомогенізатори застосовують в молочній промисловості для надання продукту однорідної структури і попередження його розшарування під час зберігання. Технологічний процес гомогенізації молока полягає в тому, що в результаті механічної дії відбувається подрібнення жирових кульок і інтенсивна обробка білкової фракції. В результаті гомогенізації діаметр жирових кульок зменшується від 3,5-4 мкм до 0,7-0,8 мкм.
Гомогенізатори клапанного типу
Найбільш широке використання набули гомогенізатори клапанного типу. В промисловості використовують наступні марки гомогенізаторів: А1-ОГС для розплавленої сирної маси; К5-ОГА-1,2, А1-ОГМ, К5-ОГА, А1-ОГМ-15 для гомогенізації молока і рідких молочних продуктів; А1-ОГЯ для гомогенізації в'язких рідин — сумішей морозива, замінників незбираного молока.
Основними елементами гомогенізуючої головки є сідло та клапан, котрий за допомогою зусилля пружини притискається до сідла. Схеми гомогенізуючих головок наведені на рис. 38.


Рис. 38. Схеми гомогенізуючих головок:
а) 1 — клапан; 2 — сідло; б) клапан, обмежений стінкою; в, г) клапан з концентричними прорізами на пласкому і конусоподібному клапанах; д) клапан двократного використання; є) клапан із спресованих окремих тіл (дроту); ж) вузол з різьбою і трикутними канальчиками.
Молоко або вершки під високим тиском до 20 МПа надходять в кільцевий зазор між клапаном і сідлом. Вихід продукту можливий тільки при підніманні клапана, який відкриває вузьку щілину, що вимірюється декількома десятками мікрон. Клапан притиснений до сідла пружиною з таким зусиллям, що може переміститися тільки
при досягненні в циліндрі робочого тиску. В процесі гомогенізації клапан перебуває в зваженому стані. Молоко входить у вузьку кругову щілину між сідлом і клапаном. Швидкість його різко зростає до 100 м/с, а тиск в потоці різко падає. Крапля жиру, що потрапляє в такий потік, витягується. А потім, завдяки дії сили поверхневого натягу, ділиться на менші краплі (рис. 39).


Рис. 39. Принципова схема гомогенізації рідини.
Гомогенізатори являють собою насоси високого тиску (рис. 40). Конструктивно гомогенізатор складається зі станини 1, корпусу 2, в якому розміщений кривошипно-шатунний механізм 8, системи змащування 6 і охолодження 5, плунжерного блоку 3 із всмоктувальними і нагнітальними клапанами, гомогенізуючої головки 4 з однією або двома ступенями гомогенізації, приводу.


Рис. 40. Гомогенізатор:
1 — станина; 2 — гомогенізуючий блок; 3 — плунжерний блок; 4 — гомогенізуюча головка; 5 — змійовик охолодження; 6 — масляний насос; 7 — шків; 8 — колінчастий вал.
Привід гомогенізатора здійснюється від електродвигуна через клинопасову передачу. Двигун встановлений на поворотній плиті, що може повертатися на деякий кут, забезпечуючи натяг пасу. Кривошипно-шатунний механізм (рис. 41) складається з колін валу 1, шатунів 2, повзунів 3, до котрих безпосередньо прикріплені плунжери 4.


Рис. 41. Кривошипно-шатунний механізм гомогенізатора: 1 — колінвал; 2 — шатун; 3 — повзун; 4 — плунжер; 5 — палець.
Головка шатуна роз'ємна і закріплена на колінчастому валі за допомогою двох болтів. Між валом і головкою шатуна вмонтовані бронзові вкладиші. Зазор між вкладишами і валом регулюється прокладками. Шатун з'єднаний з повзуном за допомогою запресованого пальця 5.
Необхідний тиск в продукті, який надходить на гомогенізацію, створюється в плунжерному блоці (рис. 42). Конструкція плунжерного блоку типова для всіх гомогенізаторів клапанного типу. Він являє собою брус, виготовлений з нержавійної сталі, в якому зроблені проточки для клапанів 5,6, плунжерів 3, а також колектор 4 для підведення і відведення продукту. Всмоктувальний і нагнітальний клапан попарно притерті до сідел. Ущільнення і розділення областей високого і низького тиску здійснюється капроновими прокладками.


Рис. 42. Плунжерний блок гомогенізатора:
1 — манжета; 2 — гайка; 3 — плунжер; 4 — фільтр; 5 — всмоктувальний клапан; 6 — нагнітальний клапан; 7 — сідло клапана; 8 — пружина; 9 — прокладка; 10 — кришка; 11 — кільце; 12 — корпус.
Ущільнення плунжерів здійснюється капроновими манжетами, які підтискають гайкою 2.
На всмоктувальному колекторі встановлений фільтр для очищення продукту від механічних домішок, що можуть призвести до спрацювання гомогенізуючої головки, а також до зависання клапанів плунжерного блоку.
Подрібнення жирової фази здійснюється безпосередньо в гомогенізуючій головці (рис. 43). Головка кріпиться до нагнітального колектора плунжерного блоку. Гомогенізуючі головки можуть бути односту-пеневими або двоступеневими. Основними елементами гомогенізуючої головки є корпус 3, клапан 2, сідло клапана 1, шток 7, пружина 6, гайка 5. Клапан притиснутий до сідла за допомогою штоку. Зусилля, з яким шток притискає клапан до сідла, регулюється пружиною 6 за допомогою гайки 5.
Гомогенізуюча головка LW фірми Rannie (рис. 38, в) дозволяє одержати хороший ефект гомогенізацій при відносно невеликих затратах потужності.
Гомогенізатори працюють при відносно високих температура близько 70 ÷ 85 °С, а іноді 90 °С.

Ви бачите тільки 37% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.