Книжки по товарознавству

Банани. Походження, класифікація, сорти, країни-виробники, експортери

Пономарьов. Товарознавство тропічних і субтропічних фруктів

Банан відноситься до роду Musa L сімейства Musaceae Juss (Бананові; надпорядок Zingiberanae) і нараховує близько 42 видів. Батьківщиною їстівних бананів є Малайзія. За індуїстськими легендами, батьківщина бананів — острів Цейлон. Синоніми і місцеві назви: банан культурний, садовий, кухонний.
Назва банан притаманна десертним сортам, plantain — овочевим бананам. Банани десертні (столові): banana — англійською, іспанською; банане — французькою, німецькою; банан — нідерландською. Банани овочеві (мучністі): plantain, cooking banana — англійською; банане plantain, Ьапапе Creole — французькою; koch- banane, mehlbanane, pferdebanane — німецькою; plantains, banana criolla, banana Creole — іспанською; bakbanaan — нідерландською.
Банан в тропічних районах Південно-Східної Азії росте вже понад 50 млн років. Перші згадування про банан під назвою «Ка- тхаліпала» є в індійських епосах у VII—IV ст. до н. е. Зображення бананів є у буддистських храмах Індії (II ст. до н. е.), Яви (850 р. н. е.) і Китаю. Банани стали відомими в Греції у 327 р. до н. е., у Єгипті і Східній Африці — у VII ст. н. е. (На цей час плоди стали називати «банан»), на Канарських островах — у 1482 p., Санта Домінго — у 1516 р., а згодом у країнах Карибського регіону і Центральної та Південної Америки. У XIV ст. банан вирощувався в Африці. У 1850 р. банани були поставлені в США з Куби і зони Панамського каналу. У 1870—1872 pp. банани постачалися з Коста-Ріки, Ямайки, Венесуели. У Португалію банани почали поставлятися у 1840 p., в Англію з Канарських островів у 1882 p., у Німеччину і Францію— у 1902—1911 pp. Завозили їх судами — банановозами.
Банан — багаторічна трав'яниста рослина — дерево (пальма), яке має найбільші серед культурних рослин листя (довжина черешка 60—90 см, довжина пластинки листа 2—3 м, ширина листа 40—60 см). Площа листа може сягати 3,5 м2. Ростуть банани швидко через 8—10 міс. вони досягають 7—8 м.
Плоди зібрані у співплідця — грона, банчі, в яких може бути до 400 плодів, а у деяких сортів — до 2000 плодів. Маса грона 18—22 кг, а буває і більшою — до 40 кг і навіть 70 кг. На банчі плоди розміщені ярусами, які утворюють від 5 до 20 китиць по 10—15 плодів у кожній. На кількість китиць і плодів впливають температура відносна вологість повітря, ґрунти, агротехнічні умови вирощування тощо.
Суцвіття банана являє собою колос, на якому розміщені жіночий і чоловічий цвіт. Жіночий цвіт розміщений у нижній частині, чоловічий — у верхній частині суцвіття і цвіте чоловічий цвіт після жіночого, тому опліднення всередині суцвіття неможливе. Плоди більшості їстівних бананів є неоплідненими і не містять насіння. В плодах деяких сортів бананів, які вирощувалися поряд з іншими сортами, які дають пилок, утворюється насіння.
Якщо у традиційно безнасіннєвих сортів утворюється насіння, вони стають частково або повністю неїстівними.
Банани цвітуть увечері, віддають сильний аромат і вночі це приваблює летючих мишей, вранці — птахів, численних комах. Ось чому під час вирощування на банчу одягають поліетиленовий пакет для запобігання механічним пошкодженням, мікробіологічним захворюванням, ураженням сільськогосподарськими шкідниками, комахами.
Перед тим, як одягають банчу в плівку, із суцвіття видаляють надлишкову кількість приквітників жіночого цвіту і чоловічу вісь з цвітом. Видалення жіночого цвіту сприяє утворенню більшої кількості добре сформованих плодів бананів.
Ростуть банани швидко. Залежно від ряду факторів вони можуть плодоносити через 8—10 і 10—20 міс. Після достигання плодів надземна частина рослини (листя, стебло) відмирає. Старе стебло зрізають. Нові пагони (стебла) розвиваються з бруньок, які є на кореневищах. На плантаціях новоутворені рослини — дерева можуть плодоносити від 10 до 15 років, але в більшості випадків плантації існують 5—6 років. Середня урожайність з 1 га промислових плантацій 220—280 ц, в Центральній Америці досягає 1000ц.
Плід банана— це безнасіннєва ягода (культурні сорти). Плоди дикорослих бананів містять насіння. Плоди бананів можуть бути видовженими (довжина 6—35 см), слабо ребристими, залежно від сорту більше або менше вигнутими, серповидними, масою 100—200 г і більше. Плоди мають плодоніжку різного розміру і форми (залежно від сорту). Шкірка складає 30—40% від маси плода і залежно від сорту може мати забарвлення зеленкувато- жовте, жовте, жовтувато-червоне або червоне. Банани, що мають жовтувато-червоне, червоне і фіолетове забарвлення м'якоті і шкірки в Європу і Україну не завозять тому, що вони погано переносять транспортування. Банани, що у стиглому стані мають зеленувате забарвлення, за смаком подібні до яблука тому називаються яблучними.
Банани роду Musa L. сімейства Musaceae виду Musa ingens групи Eumus дають більшість їстівних бананів — до 300 сортів. Банани роду Ensete не дають їстівних бананів. Вони використовуються для виробництва волокон, крохмаловмісних харчових продуктів.

Ви бачите тільки 36% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.