Книжки по товарознавству

Лічі. Походження, сорти, країни-виробники, імпортери

Пономарьов. Товарознавство тропічних і субтропічних фруктів

Лічі відноситься до роду Litchi chinensis Sonner, сімейства Sapindaceae (Сапіндові), в яке входить близько 1000 видів, але тільки один вид сімейства має сільськогосподарське і комерційне значення — вид Litchi chinensis (Newophelium litchi Camb)).
Синоніми і місцеві назви: лічі китайське, лічбі, лайсі, лісі, сливи лічі, китайський лісовий горіх, китайська слива, китайська вишня, ліджі китайське; litchi, leechee, lichee— англійською; lychee, litchi, cerisede la Chine — французькою; litschi — німецькою; mamoncillo cino, litco — іспанською; litchi — нідерландською; litchi, leechee, ly-сЬее-китайською; litchi, reishi— японською; cay-day— в'єтнамською; rata-mora— цейлонською; lin- chi — тайською.
Батьківщиною лічі є Південний Китай, зокрема провінції Ква- нтунг і Фукі, а також частина території сучасного В'єтнаму і Філіппін. Плоди лічі культивуються, за одними даними, 2000 років, за іншими— 4000 років. Рослина дуже вибаглива до грунтів і кліматичних умов. З певних джерел відомо, що у II століття до н. е. китайський імператор УДі вбив усіх своїх садівників за те, що вони не могли виростити лічі у Північному Китаї. Культура лічі важко просувалася в інші регіони. Так, в Індії лічі появилися у 1775 p., на Гавайських островах — у 1873 p., у США (Флорида) 1883 p., в Південній Африці — у 1886 р.
А далі ця культура розповсюджувалася в країнах Південно- Східної Азії, Бразилії, Мадагаскарі, Таїланді, Індонезії, Австралії, Кенії, Руанді, Заїрі, Бурунді, ПАР (провінції Натол і Трансвааль). На даний час найбільші площі під лічі в Китаї. Незначна кількість лічі вирощується в Ізраїлі, Іспанії.
Лічі вирощується як у тропічних, так і субтропічних країнах— це дерево, яке сягає 10—12 м, а деякі— 20 м у висоту, плодоносить один раз на рік. Урожай лічі залежить від умов вирощування, віку дерев, сорту і коливається від 50—60 кг до 800 кг і більше з одного дерева. Урожайність у зв'язку з повільним ростом дерев зростає протягом 20 років. Перші плоди з'являються залежно від походження на 4—10 рік після посадки.
Плоди лічі на дереві збираються гронами по 10—30 штук. Плід являє собою коробочку округлої або яйцеподібної і конусоподібної форми і за будовою відноситься до горіхів, чим і пояснюються назва-синонім— китайський горіх. Він складається з шкірки, м'якоті і ядра. Шкірка бугорувата, шорсткувата, рожевого, червоного, червоно-коричневого кольору (рис. 1.9). М'якоть білого або рожевого кольору, напівпрозора, соковита, дещо желеподібна, але достатньо щільна, солодка, кисло-солодка, з приємним ароматом, подібним до аромату ананасу, суниці, дині, троянди, тане в роті. Всередині м'якоті міститься гладеньке коричневе ядро-кісточка. Спеціалісти вважають, що вивести безнасіннєві сорти неможливо. Із-за сполучення білої м'якоті і темного ядра лічі має також назву «око дракона».

Ви бачите тільки 47% питання.

Текст смс:
kkdtk2
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kkdtk2 на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.